N Kolay İstanbul Yarı Maratonu

27 Mart 2022

N KOLAY İSTANBUL YARI MARATONU REKORLARA SAHNE OLDU!

Kadınlarda dünya rekoru geldi!

N Kolay 16. İstanbul Yarı Maratonu, Türkiye tarihinde ilk kez bir yol yarışında dünya rekoru kırılmasına sahne oldu. Kadınlarda Kenyalı atlet Ruth Chepngetich 1:04:02’lik derecesiyle dünya rekorunu kırarak Kadınlar Kategorisi Genel Klasman’ı ilk sırada tamamladı. Etiyopyalı Yalemzerf Yehualaw, 1:04:40’lık derecesiyle yarışta ikinci olurken, Kenyalı Helen Obiri 1:04:51’lik zamanlamasıyla üçüncülüğü elde etti.

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu, kürsüye çıkan 3 kadın atletin de yarışı 65 dakikanın altında tamamladığı tarihteki ilk yarış oldu.

Erkeklerde parkur rekoru kırıldı!

Erkekler Kategorisi Genel Klasman’da ise 59:35’lik derecesiyle yarışı birinci sırada tamamlayan Kenyalı atlet Kibiwott Kandie N Kolay İstanbul Yarı Maratonu parkur rekorunu kırdı.

Pandemide koşma konusunda deneyimli bir organizasyon…

2020 ve 2021 yılında pandemi önlemleri altında başarıyla koşulan yarı maraton, yarışların durduğu bir süreçte dünya atletizm camiasına örnek teşkil ederken, katılımcılarına güven aşıladı. Pandemi şartları altında yarış düzenleme konusunda da deneyim kazanan Spor İstanbul, Yeni Normal Dönemde İstanbul’u önemli spor etkinliklerinden mahrum etmemek konusunda kararlı!

 

Etkinlik Kapsamında Sunulan Hizmetler

1. Zaman ölçüm hizmeti

2. Yarış Paketi (göğüs numarası ve elektronik çip)

3. Sporcu çantası

4. Tişört 

5. Madalya

6. Sertifika

7. Parkur üzerinde yer alan su ve beslenme istasyonları

8. Yarış sonrası gıda paketi

9. Fotoğraf hizmeti

YARIŞ GÜNÜ

Yarış Günü Programı

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu 27 Mart 2022 Pazar günü 21K ve 10K kategorilerinde gerçekleştirilecektir. Ayrıca paten yarışı da 21K olarak gerçekleştirilecektir.

Yarış Zaman Sınırı

21K koşucuları için zaman sınırı “3” saattir.

Pace Kapıları ve Tempocu Atletler

Kayıt esnasında sporcularımızdan hedef bitirme süresi istenmektedir. Bu bilgi aracılığı ile sporcularımıza verilecek göğüs numaralarında sporcumuzun hangi pace kapısından yarış alanına girmesi gerektiği bildirilecektir. Her sporcu göğüs numarasında belirtilen kapıdan yarış alanına girmelidir. Farklı bir kapıdan yarış alanına girilmesine izin verilmeyecektir. Örnek; Göğüs numarasında ‘’A’’ kapısından gireceği kendisine bildirilen sporcu B kapısından yarış alanına giremeyecektir.

Tempocu atletler başlangıç noktasında bitirme hedeflerine göre sıraya girerler. Yarı Maraton startında bu atletler hazır bulunacaktır. Hedef derecenize göre tempocu atlet ile yarışa başlamanız, yarış sürenizi kontrol altında tutmanızı sağlayacaktır.  

Saat ve Km. İşaretleri

21K boyunca 5 K ve finiş noktalarında koşucuların dereceleri belirlenmektedir. Ayrıca her bir km’yi gösteren km taşları bulunmaktadır. 

Su ve Beslenme İstasyonları

Her 5 km’de bir su istasyonları, her su istasyonlarının arasında ise ( 7,5-12,5-17,5) sünger ve beslenme istasyonları bulunmaktadır. 

Tuvaletler

Parkur üzerinde çeşitli noktalarda kamusal ve portatif tuvaletler hazır bulunacaktır. Tuvalet noktaları, koşucuların kolay ulaşabilmesi için  işaretlerle gösteriliyor olacaktır.

Eşya Çadırı

Yarı Maraton Fuarı’nda size kişisel resmi yarış çantanız ayrıca verilecektir. Lütfen eşya çanta numaranızın arkasında istenen bilgileri doldurun ve çantanıza takın. Numaralık yarıştan önce çantanıza takılı olmalıdır. Çanta teslimi yapmayacaksanız lütfen bu numarayı kullanmayın.

Emanet Eşya Çadırlarına sadece organizasyon komitesi tarafından sporculara verilen çantalar kabul edilir, haricindeki çanta, poşet ve eşyalar güvenlik tedbirleri gerekçesi ile hiçbir şekilde kabul edilmez.

Yarış Çantaları Güvenlik Kontrolü

Güvenlik tedbirleri kapsamında, güvenlik görevlileri tarafından tüm çantalar metal detektörlerle kontrol edilecektir. Lütfen görevlilerin uyarılarına uyunuz.

ÖDÜLLER

İtiraz Süresi

Yaş grupları için itiraz süresi yarış tarihinden itibaren 5 iş günüdür. Bu süre içerisinde gelen itiraz talepleri değerlendirmeye alınacaktır. Bu tarihten sonra gelecek itiraz talepleri ise değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ödül Teslim Süreci

İtiraz süresi bittikten sonra resmi sonuçların açıklanmasının ardından, dereceye giren sporcular aranarak kendilerine bilgilendirme yapılacak, ödül ödeme formunu doldurarak tarafımıza göndermeleri istenecektir. (Yarış günü akşamında kupa töreni yapılacaksa, resmi olmayan sonuçlara göre dereceye giren sporculardan bu formlar toplanacak, sıralamada değişiklik olduğu taktirde doldurulan form geçerli olmayacaktır.)

Belgeler için son gönderim tarihi, resmi sonuçların açıklanmasının ardından iki hafta olacaktır. 

Madalya

Yarışı 3.00 saatlik zaman sınırı içerisinde tamamlayan tüm koşuculara finiş noktasında madalya takdim edilir.

Zaman sınırından sonra yarışı bitiren katılımcılar madalya hakkını kaybederler.

Kupa ve Ödüller

Yarış döneminin pandemi koşulları da dikkate alınarak, kupalar yarıştan hemen sonra ya da yarış akşamında düzenlenecek ödül töreninde dereceye giren sporculara verilecektir. İkinci ihtimal olarak, 2021 yılında yapıldığı gibi, resmi sonuçların açıklanmasının ardından sporcuların adreslerine gönderilecektir.

Master Atletler (Yaş Grupları)

Elit atletler, Türkiye Yarı Maraton Şampiyonası’na katılan milli sporcular ve Türkiye Kulüpler Şampiyonası’na katılan lisanslı sporcular (yapılması halinde)yaş kategorilerine dahil edilmezler.

Türk sporcular ve yabancı sporcular ayrı ayrı kategorize edileceklerdir. Türk sporcular ödül tablosunda belirtilen ödülleri alacaklardır. Yabancı sporcular ise bir sonraki yarışmaya kendileri için ya da belirledikleri diğer bir kişi için ücretsiz kayıt olma hakkına sahip olacaklardır.

Erkekler Yaş Kategorileri

35-39

40-44

45-49

50-54

55-59

60-64

65-69

70-74

75-79

80-84

85+

Kadınlar Yaş Kategorileri

35-39

40-44

45-49

50-54

55-59

60-64

65-69

70-74

75-79

80-84

85+

YARIŞ KİTİ

Yarış Kiti Dağıtımı

Yarış kiti dağıtımı 25-26 Mart 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Yer bilgisi daha sonra verilecektir.

Çip Kullanım Videosu

Çipi ayakkabınıza nasıl bağlamanız gerektiğine dair videomuz için lütfen linke tıklayınız; 

 

Genel sıralama ödülleri (elit atletler) tabanca zamanına göre verilecektir. Tüm yaş grubu ve diğer ödüller çip ölçümü zamanlarına göre verilecektir. Başlangıç noktasındaki konumunuzun, start çizgisinin ne kadar gerisinde olduğu, ölçümünüzü etkilememektedir. Yarış zamanınız,  çip halısından geçtiğiniz andan itibaren ölçülmeye başlanmaktadır.

Elektronik Zamanlama Çipi

Yarış Kiti Dağıtım alanından yarışa kayıt olan tüm katılımcılara, yarış esnasında derecelerini ölçecek, Geri Dönüşüm özelliğine sahip, Elektronik Zamanlama Çipi verilecektir.

Yarış günü yarış kitleri içinde dağıtılan çipinizi takmayı unutmayın, yarış esnasında ayakkabınızdan çıkarmayınız. Çipsiz koşan yarışçıların dereceleri ölçümlenememektedir.

Çipiniz sizin kimlik bilgilerinizle tanımlanması sebebiyle diğer koşucularla çipinizi değiştirmemenizi önemle belirtiriz.

Finiş çizgisini ikinci kez geçmeyin ya da parkurun herhangi bir yerine tekrar girmeyin.

Göğüs Numarası

Katılımcılar Göğüs Numaralarını kit dağıtım esanasında alacaktır. Göğüs Numaranız kitinizi teslim alacağınız esnada belirlenecektir

Aldığınız göğüs numarası sadece size ve N Kolay İstanbul Yarı Maratonu organizasyonuna özeldir. Bu numarayı kopyalamayın ya da başka katılımcılarla değiştirmeyin.

Göğüs numaranızı bir başkasına vermeniz ya da değiştirmeniz halinde yarış kurallarını ihlal etmiş olacağınızdan dereceniz geçersiz sayılacaktır.

DİKKAT: Göğüs numarasının bir başka koşucuya verilmesi/değiştirilmesi N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’na yeteri kadar hazırlanmamış bu kişinin sağlığını tehlikeye düşürebilir.

Eşya çadırına çantanızı bırakabilmek için göğüs numaranızı göstermeniz gerekmektedir.

Yarış süresince göğüs numaranız göğsünüzde takılı kalmalıdır.

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nun resmi fotoğrafçılarının fotoğrafınızı çekebilmesi ve fotoğraflarınıza ulaşabilmeniz için göğüs numaranızı görünür bir şekilde takmalısınız.

Göğüs numaranızla birlikte teslim edilen ve koşu sürenizi ölçmeye yarayan zamanlama çipini yarışa başlamadan takmayı unutmayın.

Herhangi bir sağlık sorununda size daha hızlı müdahale edilebilmesi için lütfen göğüs numaranızın arkasında sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurun.

KAYIT

Kayıt Dönemleri ve Katılım Ücretleri
  1. Kayıt dönemi 3 Haziran – 11 Ekim, kayıt ücreti 95TL 
  2. Kayıt dönemi 12 Ekim – 3 Ocak kayıt ücreti, 120TL 
  3. Kayıt dönemi 4 Ocak-21 Şubat, kayıt ücreti 150TL
Kayıt İptali

Kayıt olduğunuz andan itibaren hizmet süreçlerimiz başladığı için kayıt iptali, ertelemesi ya da para iadesi gerçekleştirilmeyecek olup aşağıdaki seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz;

  • Katılmasanız bile hakkınız olan yarış paketinizi dağıtım noktasından teslim alabilirsiniz.
Nasıl Kayıt Olurum?
  • İlk kez katılacak koşucular https://event.spor.istanbul/ kayıt sayfasına gelerek “Üye Ol” bölümünü doldurmalıdır.
  • Üye olan koşucular ise kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yaparak formu doldurmalıdır.
  • Doldurduğunuz formun altında yer alan “Kayıt ol” butonuna tıklayın ve açılacak olan sayfada kredi kartı bilgilerinizi yazıp ödeme işleminizi gerçekleştirin.
  • Kayıt Sorgulama sayfasında “Tebrikler! Yarışa Kaydınız Başarıyla Tamamlanmıştır.” bilgilendirmesini okuduğunuzdan emin olun.

ÖNEMLİ BİLGİ:

Kayıt işleminiz sonrasında onay için tarafınıza e-posta ya da telefon ile herhangi bir bilgilendirme yapılmayacaktır.

Kayıt Sorgulama sayfasından “Tebrikler! Yarışa Kaydınız Başarıyla Tamamlanmıştır.” yazısını okuyan katılımcıların kayıt işlemi tamamlanmıştır.

Kayıt işlemini tamamlamış olan katılımcılar yarışta kullanacakları malzemeleri (yarış kitlerini) almak için e-mail, www.istanbulyarimaratonu.com ve sosyal medya kanallarımızdan açıklanacak gün ve saatler için Kit Randevusu alarak teslim alabilirler.

Kategori Değişikliği

“Kategori Değişikliği” işlemi yapılamamaktadır.

Yaş Sınırı

27 Mart 2022 tarihi itibarı ile 18 yaşını doldurmuş tüm koşucular yarışa katılabilirler.

ÖNEMLİ BİLGİLER

Sağlıkla İlgili Öneriler

Yarış öncesi mutlaka muayene olunuz.

Solunum yolları ve kalp hastalıkları olanlar yarışa katılmamalıdırlar.

Yarışa uykunuzu almış olarak ve dinlenmiş bir şekilde katılmalısınız.

Yarış sabahı kahvaltınızı erken yaparak, alkollü ve asitli içeceklerden kaçınınız.

Spor ayakkabınızı mutlaka çorapla giyiniz.

Ayak parmaklarınıza süreceğiniz krem, yarış sonrasında oluşabilecek yaraları önleyecektir.

Yarış esnasında oluşan bir sağlık problemi için yarışı terk ederek, sağlık görevlilerinden yardım isteyiniz.

Önemli Bilgi: 

Son zamanlarda bir soğuk algınlığı, grip geçirmişseniz ya da ateşli hastalık geçirdiyseniz, kustuysanız veya göğüs ağrısı yaşadıysanız veya zayıflayıp kendinizi iyi hissetmiyorsanız yarışa katılmayınız. Yarış günü ciddi bir risk ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir durumda İstanbul Yarı Maratonu’nun gelecek yıl yine düzenleneceğini düşünerek, önümüzdeki yıl yeniden katılmayı tercih ediniz.

Yarışı Bırakan Koşucular İçin Toplama Otobüsleri Kalkış Noktaları

Yarı maratonu bırakan ve finiş noktasına gitmek isteyen koşucular için parkurun: 13, 15 ve 17. Km’lerinde 3 adet toplama otobüsü hazır bulunacaktır.

Organizasyona İlişkin Sınırlamalar

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu bir koşu organizasyonu olup, bisiklet, motosiklet, paten ya da herhangi bir başka tekerlekli ya da tekerleksiz araçla ve her türlü hayvan ile yarışa katılıma izin verilmez. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu tür araçlarla yapılan sporlar için farklı yarışmalar ve etkinlikler düzenlemektedir. Katılımcıların, organizasyona uygun spor giysilerle gelmeleri gerekmektedir.

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nun her hangi bir kategorisine kayıt yaptırmış bütün koşucuların, sponsor firmaların eşantiyon olarak dağıttığı tişört, balon, bayrak vs… gibi görseller dışında herhangi bir markayı, derneği, örgütü, oluşumu temsil edecek tarzda görselleri, koşu alanına sokması, teşhir etmesi kesinlikle yasaktır. Bu tür davranışları tespit edilen şahıslar ve kurumlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Tekerlekli Sandalye Tasnifi Var Mı?

Yarışmamızda Tekerlekli Sandalyenin hiçbir sınıfında tasnifimiz bulunmamaktadır.

BLOG

Tarihi Yarımada Parkuru Nasıl Ölçüldü?

Tarihi Yarımada Parkuru Nasıl Ölçüldü?

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu Tarihi Yarımada parkurunun ölçümlerini 16 Ocak tarihinde Dünya Atletizm Birliği (eski adıyla IAAF) tarafından belirlenen kriterlere göre tamamladık. Yani, parkur 2020 yılına göre küçük bir değişiklikle yarışa hazır! Parkurda “küçük bir...

Koşu İçin Isınma ve Soğuma Nasıl Olmalı?

Koşu İçin Isınma ve Soğuma Nasıl Olmalı?

 Isınmanın amacı vücut ısısını, solunum hızını ve kalp atım hızını kademeli olarak artırarak vücudu koşuya hazırlamaktır. Koşudan önce yeterli ısınma yapılması erken yorulmaya neden olabilecek nedenleri ortadan kaldırarak performansın artmasını sağlar. Ayrıca vücut...

Koşu Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Koşu Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Özellikle sıcak havalarda koşarken terle birlikte vücuttaki sıvı oranı azalır. Önemli olan koşu öncesi esnası ve sonrasında yeterli miktarda sıvı almaktır. Genel bir öneri olarak koşuya başlamadan önce 250 ml sıvı alınmalı veya vücut ağırğılınızı baz alarak kilo...

Yarı Maraton İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Yarı Maraton İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Koşmak, hiçbir ekipman gerektirmeyen ve en ulaşılabilir sporlardan biridir. Ancak tercih ettiğiniz kıyafetler ve özellikle aykkabılarınızı koşu performansınızı direkt etkileyebilceği için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Tişört seçimi yaparken teri emmeyen...

Tarihi Yarımada’da Koşmak

Tarihi Yarımada’da Koşmak

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu parkurunu biraz daha yakından incelersek neredeyse her kilometre içinde eşsiz bir tarihin yer aldığını görürüz.
Koşucular 3 büyük imparatorluğa başkent olmuş bu şehri en iyi hissedebilecekleri güzergâhta yaklaşık 3 saat içinde binlerce yıllık tarihin içinde koşma ayrıcalığını yaşıyor.

Yardımseverlik Koşusu ile Toplanan Bağışlar

Yardımseverlik Koşusu ile Toplanan Bağışlar

Yardımseverlik koşusu, tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarını (STK) desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme yöntemidir. Spor İstanbul'un Sosyal Sorumluluk Partneri Adım Adım'ın çatısı altındaki STK'ların projeleri için 2008 yılından beri İstanbul...

SPONSORLARIMIZ

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nun gerçekleşmesi ve geliştirilmesi için
bizimle birlikte koşan sponsorlarımız