Vodafone İstanbul Yarı Maratonu

20 EYLÜL 2020

Vodafone İstanbul

Yarı Maratonu 21K Koşusu

20 Eylül Pazar sabahı seninle olacağımız için çok heyecanlıyız!

Tek amacımız koşucularımızın başlangıç noktasına geldiğinde akıllarında en ufak bir soru işareti bırakmamak ve sadece Tarihi Yarımada’da koşu keyfini çıkarmalarını sağlamak.

Yeni normal dönemde geniş katılımlı etkinliklerin hazırlıklarını yaparken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayınlanan “Kovit-19 Kitlesel Etkinlikler Rehberi” kriterleri gereği kişi sayılarında sınırlamaya gitmek durumunda kaldık. Başlangıç noktasında metrekare başına düşen kişi sayısından, bekleme alanındaki düzenlemeye kadar her ayrıntı tek tek düşünülerek yapılan çalışmalar alınan karara göre Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nda bu yıl sadece 2.500 Yarı Maraton / 21K koşucuları ile parkura çıkabileceğiz…

Bizimle Koşuda Var Mısın?

Seni parkurda görmeyi çok istiyoruz ancak kontenjan sınırlamaları sebebiyle hazırlıklarımızı tamamlayabilmek, koşmak isteyen herkese bu imkanı sunabilmek için kararını bilmek isteriz.

“Bu koşuda ben de varım”  – “iptal/iade istiyorum” –  “2021 İstanbul Yarı Maratonu’nda yerimi şimdiden ayırtmak istiyorum” seçeneklerinden hangisini seçmek istiyorsan tercihini en geç 7 Ağustos 2020 tarihine kadar bizimle paylaş.

*Erteleme, iade, iptal seçeneklerinden herhangi birini size sunulan tarih aralığında tercih etmemeniz halinde 2020 Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’ndaki hakkınız otomatik olarak 2021 İstanbul Yarı Maratonu’na tanımlanacaktır.

* Kontenjanımız 2.500 ile sınırlı olup start alabilecek sporcular 3.300 kayıtlı koşucu arasından kayıt sırasına göre seçilecektir.

KAYIT

Yarış Tarihi ve Saati

20 Eylül 2020 Pazar, 09:00

Kayıt Dönemleri ve Katılım Ücretleri

Kayıtlarımız kapanmıştır, anlayışınız için teşekkür ederiz…

Nasıl Kayıt Olurum?

Tüm koşucularımıza ilgileri için teşekkürler, kayıtlarımız kapanmıştır.

Kategori Değişikliği

İstanbul Yarı Maratonu sadece 21K kategorisinde gerçekleştirilecektir. 21K kontenjanının dolmaması durumunda 21K kategorisine geçmek isteyen bireysel kayıt olan 10K sporcularımıza öncelik hakkı tanınacaktır. 

Yaş Sınırı

20 Eylül 2020 tarihi itibari ile 16 yaşını doldurmuş tüm koşucular Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’na katılabilmektedir. 

Pandemi önlemleri gereği 65 yaş üstü sporcularımızı yarışa dahil edememekteyiz.

ÖDÜLLER

Madalya

3:00 saatlik zaman sınırı içerisinde yarışı tamamlayan tüm koşuculara finiş noktasında madalya takdim edilir.

Kupa ve Ödüller

Dereceye giren sporculara ödüllerinin nasıl verileceği pandemi kuralları çerçevesinde planlanarak daha sonra ilan edilecektir. 

YARIŞ KİTİ

Yarış Kiti Dağıtımı

Yarış kiti dağıtım noktası çok yakında sayfamızdan duyurulacaktır.

Yarış Tişörtü

Yarış tişörtünüz, yarış kitiniz ile birlikte teslim edilecektir. Kayıt esnasında seçtiğiniz tişört bedeni haricinde bir talepte bulunulmamalıdır. 

Elektronik Zamanlama Çipi

Yarış Kiti Dağıtım alanından yarışa kayıt olan tüm katılımcılara, yarış esnasında derecelerini ölçecek, geri dönüşüm özelliğine sahip  bir elektronik zamanlama çipi verilecektir.

Yarış günü yarış kitleri içinde dağıtılan çipinizi ayakkabınıza bağlamayı unutmayın ve yarış esnasında ayakkabınızdan çıkarmayın. Çipsiz koşan yarışçıların dereceleri ölçülememektedir.

Çipiniz sizin kimlik bilgilerinizle eşleştirilmekte olduğu için diğer koşucularla çipinizi değiştirmemenizi önemle belirtiriz.

Start noktasındaki, parkur içerisindeki veya finish çizgisinde bulunan çip halılarından iki kez geçmeyiniz. Bu hareketiniz koşu zamanınızın yanlış ölçülmesine sebep olacaktır.

Koşu bitiminde finish çizgisini geçtikten sonra herhangi bir sebeple parkura geri dönmeyiniz. Bu durumda sistem çipinizi tekrar ölçeceği için koşu zamanlamanız halıdan son geçtiğiniz saate göre tekrar revize edilecektir.

Çip Kullanım Videosu

Çipinizi nasıl kullanmanız gerektiğine dair videomuzu izlemek için lütfen linke tıklayınız;

 

 

Göğüs Yarış Numarası

Göğüs numaralarının dağıtımı ile ilgili bilgilendirme ilerleyen dönemlerde açıklanacaktır.

Aldığınız göğüs numarası sadece size ve Vodafone İstanbul Yarı Maratonu organizasyonuna özeldir. Bu numarayı kopyalamayın ya da başka katılımcılarla değiştirmeyin.

Göğüs numaranızı bir başkasına vermeniz ya da değiştirmeniz halinde yarış kurallarını ihlal etmiş olacağınızdan dereceniz geçersiz sayılacaktır.

 

DİKKAT: Göğüs numarasının bir başka koşucuya verilmesi/değiştirilmesi her iki sporcunun da diskalifiye olmasına sebep olacaktır.

 

Eşya çadırına çantanızı bırakabilmek için; yarış kiti içerisinde size teslim edilen göğüs numarası ile aynı numarayı taşıyan “çanta etiketinizi” çantanızın önünde bulunan cebe koymayı unutmayınız.

 

Yarış süresince göğüs numaranız göğsünüzde takılı kalmalıdır.

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun resmî fotoğrafçılarının fotoğrafınızı çekebilmesi ve fotoğraflarınıza ulaşabilmeniz için göğüs numaranızı kıyafetinize görünür bir şekilde takmalısınız.

 

Göğüs numaranızla birlikte teslim edilen ve koşu sürenizi ölçmeye yarayan zamanlama çipini yarışa başlamadan takmayı unutmayınız.

Herhangi bir sağlık sorununda size daha hızlı müdahale edilebilmesi için lütfen göğüs numaranızın arkasında sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz.

YARIŞ GÜNÜ

Yarış Günü Programı

Yeni normal dönem düzenlemelerine göre yarış günü programı titizlilikle planlanmaktadır. En kısa sürede koşucularımız ile paylaşılacaktır. 

Yarış Zaman Sınırı

Yarı Maraton için zaman sınırı 3:00 saattir. Saat 12.00 itibari ile tüm parkur trafiğe açılır. Bu esnada parkuru henüz tamamlamamış  olan koşucular kaldırımdan koşmaya devam edebilirler.

Zamanlama

Başlangıç noktasındaki konumunuzun, start çizgisinin ne kadar gerisinde olduğu, ölçümünüzü etkilememektedir. Yarış zamanınız,  çip halısından geçtiğiniz andan itibaren ölçülmeye başlanmaktadır.

Yön Çizgisi

Parkur üzerinde göğüs numaranız ile aynı renkte yol çizgisi bulunacaktır. Yarı maraton göğüs numarası kırmızı olacak ve parkurdaki kırmızı renkli yol çizgisini izleyeceksiniz.

Pace Kapıları ve Tempocu Atletler

Kayıt esnasında sporcularımızdan hedef bitirme süresi istenmektedir. Bu bilgi aracılığı ile sporcularımıza verilecek göğüs numaralarında sporcumuzun hangi pace kapısından yarış alanına girmesi gerektiği belirtilecektir. Her sporcu göğüs numarasında belirtilen kapıdan yarış alanına girmelidir. Farklı bir kapıdan yarış alanına girilmesine izin verilmeyecektir. Örnek; Göğüs numarasında ‘’A’’ kapısından gireceği kendisine bildirilen sporcu B kapısından yarış alanına giremeyecektir.

Tempo veren atletler bu yıl yarışımızda yer almayacaktır.

Saat ve Km. İşaretleri

Dijital saatler, parkur boyunca; 5., 10., 15. 20. ve 21.1 kilometrelerde konumlanarak yarışın kaçıncı dakikasında olunduğunu gösterecektir. Buna ek olarak, her bir kilometrede rahat görünür şekilde kilometre taşları hazır bulunacaktır.

Su ve Sünger İstasyonları ve Seyyar Tuvaletler

Parkur üzerinde 5, 10, 15 ve 20. Km lerde su istasyonları bulunacaktır.

Parkur üzerinde çeşitli noktalarda kamusal ve portatif tuvaletler hazır bulunacaktır. Tuvalet noktaları, koşucuların kolay ulaşabilmesi için  parkur boyunca konumlandırılacak yönlendirmeler ile belirtilecektir.

Eşya Çadırı

Yarış paketleriniz 18-19 Eylül tarihlerinde dağıtılacaktır. Çanta etiketinizin arkasında istenen bilgileri doldurun ve çantanıza takın. Göğüs numaranız ile aynı olan çanta etiketinizi yarıştan önce çantanıza takmış olmanız gerekmektedir. Çanta teslimi yapmayacaksanız lütfen bu etiketi kullanmayınız.

Emanet Eşya Çadırlarına sadece organizasyon komitesi tarafından sporculara verilen çantalar kabul edilir, haricindeki çanta, poşet ve eşyalar güvenlik tedbirleri gerekçesi ile kabul edilmez.

Yarış Çantaları Güvenlik Kontrolü

Güvenlik tedbirleri kapsamında, güvenlik görevlileri tarafından tüm çantalar metal detektörlerle kontrol edilecektir. Lütfen görevlilerin uyarılarına uyunuz.

ÖNEMLİ BİLGİLER

Tüm Koşucuların Bilgisine

Parkur üzerindeki noktalar kademeli olarak trafiğe açılacaktır. 3:00 saatlik  zaman sınırını aştıktan sonra yarışı tamamlayan koşucular tasnife giremez, sertifika ve madalya için herhangi bir hak iddia edemez.

Geri Dönüşüm İle Yeşil Maraton’a Katkıda Bulunun

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, bu yıl da “Yeşil Yarı Maraton” konseptinde koşulacak. Bu konsept kapsamında su şişeleri, göğüs numaraları, poşetler, çipler vb. materyaller geri dönüşümlü malzemelerden yapılarak, baskı materyalleri minimum seviyede tutulmaktadır. Geri dönüşüme katkıda bulunmak için lütfen “Zamanlama Çiplerinizi” finiş noktasındaki toplama kutusuna atınız.

Parkurun Trafiğe Açılma Zamanları

5K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

10K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

15K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

20K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

21K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

Sağlıkla İlgili Öneriler

Yarış öncesinde mutlaka muayene olunuz.

Solunum yolları ve kalp hastalıkları olanlar yarışa katılmamalıdırlar.

Yarışa uykunuzu almış ve dinlenmiş bir şekilde katılmalısınız.

Yarış sabahı kahvaltınızı erken yaparak, alkollü ve asitli içeceklerden kaçınınız.

Spor ayakkabınızı mutlaka çorapla giyiniz.

Ayak parmaklarınıza süreceğiniz krem, yarış sonrasında oluşabilecek yaraları önleyecektir.

Yarış esnasında oluşan bir sağlık problemi için yarışı terk ederek, sağlık görevlilerinden yardım isteyiniz.

 

Önemli Bilgi:

 

Son zamanlarda; bir soğuk algınlığı, grip ya da ateşli hastalık geçirdiyseniz, kustuysanız veya göğüs ağrısı yaşadıysanız, zayıflamış ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız yarışa katılmayınız. 

Böyle bir durumda İstanbul Yarı Maratonu’nun gelecek yıl yine düzenleneceğini düşünerek, önümüzdeki yıl yeniden katılmayı tercih ediniz.

Organizasyona İlişkin Sınırlamalar

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun her hangi bir kategorisine kayıt yaptırmış koşucuların, sponsor firmaların dağıttığı tişört, balon, bayrak vs… gibi görseller dışında herhangi bir markayı, derneği, örgütü, oluşumu temsil edecek materyalleri, koşu alanına sokması ve teşhir etmesi kesinlikle yasaktır. Bu tür davranışları tespit edilen şahıslar ve kurumlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Tekerlekli Sandalye Tasnifi Var Mı?

Yarışmamızda Tekerlekli Sandalyenin hiçbir sınıfında tasnifimiz bulunmamaktadır.

Yarışı Bırakan Koşucular İçin Otobüs Kalkış Noktaları

Yarı Maraton parkurunda koşuyu bırakmak zorunda kalan/devam edemeyecek durumda olan ve finiş noktasına gitmek isteyen koşucular için parkurun orta noktasından itibaren 3 adet toplama otobüsü hazır bulunacaktır. Otobüslerin kalkış saati 10:45’dir

BLOG

Koşu İçin Isınma ve Soğuma Nasıl Olmalı?

Koşu İçin Isınma ve Soğuma Nasıl Olmalı?

 Isınmanın amacı vücut ısısını, solunum hızını ve kalp atım hızını kademeli olarak artırarak vücudu koşuya hazırlamaktır. Koşudan önce yeterli ısınma yapılması erken yorulmaya neden olabilecek nedenleri ortadan kaldırarak performansın artmasını sağlar. Ayrıca vücut...

Koşu Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Koşu Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Özellikle sıcak havalarda koşarken terle birlikte vücuttaki sıvı oranı azalır. Önemli olan koşu öncesi esnası ve sonrasında yeterli miktarda sıvı almaktır. Genel bir öneri olarak koşuya başlamadan önce 250 ml sıvı alınmalı veya vücut ağırğılınızı baz alarak kilo...

Yarı Maraton İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Yarı Maraton İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Koşmak, hiçbir ekipman gerektirmeyen ve en ulaşılabilir sporlardan biridir. Ancak tercih ettiğiniz kıyafetler ve özellikle aykkabılarınızı koşu performansınızı direkt etkileyebilceği için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Tişört seçimi yaparken teri emmeyen...

Tarihi Yarımada’da Koşmak

Tarihi Yarımada’da Koşmak

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu parkurunu biraz daha yakından incelersek neredeyse her kilometre içinde eşsiz bir tarihin yer aldığını görürüz.
Koşucular 3 büyük imparatorluğa başkent olmuş bu şehri en iyi hissedebilecekleri güzergâhta yaklaşık 3 saat içinde binlerce yıllık tarihin içinde koşma ayrıcalığını yaşıyor.

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu Parkuru Belli Oldu

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu Parkuru Belli Oldu

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu ile koşucular Tarihi Yarımada’da eşsiz bir parkur deneyimi yaşayacaklar. Yaklaşık 8 bin yıllık köklü bir tarihe ve eşsiz bir manzaraya sahip yarımadada 3 saat sürecek Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, 10K ve 21K etaplarından oluşan ve rakım farkı bulunmayan güzergahı ile koşucularına en iyi derecelerini yapma imkânı sunuyor.

Yardımseverlik Koşusu ile Toplanan Bağışlar

Yardımseverlik Koşusu ile Toplanan Bağışlar

Yardımseverlik koşusu, tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarını (STK) desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme yöntemidir. Adım Adım işbirliği ile yardımseverlik koşusu olarak hayata geçirilen İyilik Peşinde Koş inisiyatifi sayesinde İstanbul...

SPONSORLARIMIZ

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun gerçekleşmesi ve geliştirilmesi için bizimle birlikte koşan sponsorlarımız