Vodafone İstanbul Yarı Maratonu

20 EYLÜL 2020

Bayrak Yarışı

21 kilometreyi iki kişi koşmaya var mısın? Bu sene Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nda “Bayrak Yarışı” kategorisinde parkurumu paylaşırım dediğin arkadaşın ile beraber seni bu deneyimi yaşamaya davet ediyoruz!

21.1K uzunluğundaki parkuru arkadaşın ile birlikte iki mesafede koşacaksın. İlk etap 10 kilometre ikinci etap ise 11.1  kilometre. İlk etaptan çıkan kişi start alanından yarışa başlarken, takım arkadaşın bayrağı teslim etmen için seni Feshane’nin önünde bekliyor olacak.

Arkadaşın ile birlikte Vodafone İstanbul Yarı Maratonu parkurunu paylaşmak istiyorsan, hemen kayıt olmalısın!

KAYIT

Yarış Tarihi ve Saati

20 Eylül 2020 Pazar, 08.40

Kayıt Dönemleri ve Katılım Ücretleri

Son Kayıt: 31 Ağustos 2020 – 90 TL

Geç Kayıt: 1-4 Eylül 2020 – 120 TL

Nasıl Kayıt Olurum?

İnternet sitesi ana sayfasında bulunan “KAYIT OL” butonuna tıklayarak açılacak olan formu doldurunuz. Bu İşlem gerçekleştikten sonra “Üyelik Kaydınız başarılı şekilde tamamlanmıştır” mesajı göreceksiniz.

 

Yukarıdaki çıkan mesajın altında bulunan üye giriş penceresine TC kimlik veya e-posta adresiniz ile birlikte şifrenizi girerek karşınıza çıkan sayfadan koşmak istediğiniz yarışı seçebilirsiniz.

 

Bu işlemi gerçekleştikten sonra öde butonu tıklayarak ödemenizi gerçekleştirebilir ve kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 

ÖNEMLİ BİLGİ:

Kayıt işleminiz sonrasında onay için tarafınıza e-posta ya da telefon ile herhangi bir bilgilendirme yapılmayacaktır.

 

“Kayıt Sorgulama” sayfasından “Tebrikler! Kaydınız Başarıyla Tamamlanmıştır.” yazısını okuyan katılımcıların kayıt işlemi tamamlanmıştır.

 

Kayıt işlemini tamamlamış olan katılımcılar yarışta kullanacakları malzemeleri (yarış kitlerini) almak için Yarı Maraton Fuarı’nı ziyaret etmelidirler.

Kategori Değişikliği

Kategori değişikliği için son tarih 15 Mart 2020’dir.  Bu tarihten sonra kategori değişikliği yapılmamaktadır.

Yaş Sınırı

5 Nisan 2020 tarihi itibari ile 16 yaşını doldurmuş tüm koşucular Vodafone İstanbul Yarı Maratonuna katılabilmektedir.

05 Nisan 2004 ve öncesi doğumlular hemen kaydını oluşturabilir.

 

*65 yaş üstü tüm Türk sporculara 2020 yılı İstanbul Yarı Maratonunda %65 indirimlidir.
*16-18 yaş tüm Türk sporculara %50 indirimlidir.

*2019 yılında Maraton (42K) yarışını bitiren tüm Türk kadın sporculara 2020 yılı Yarı Maraton (21K) yarışına kayıt ücretsizdir.

*2019 yılında Maraton (42K) yarışını bitiren 65 yaş ve üzeri tüm katılımcılara 2020 Yarı Maraton yarışına kayıt ücretsizdir.

*Paralimpik koşuculara Yarı Maraton kayıt ücretleri %75 indirimlidir.

 

Yaş Sınırı ve kategorisi Paten İçin

Paten için Yaş sınırı (toplam 4 kategoride yarışılacaktır)

21K 1990 Yaş ve üstü

21K 1991-2001 Yaş arası

21K 2002-2003 Yaş arası

10K 2004 Yaş ve üstü

ÖDÜLLER

Madalya

Yarışı 3.00 saatlik zaman sınırı içerisinde tamamlayan tüm koşuculara finiş noktasında madalya takdim edilir.

Kupa ve Ödüller

İlk 6 ‘ya giren takımlar kürsü görecek ve kupa ile ödüllendirileceklerdir.

YARIŞ KİTİ

Yarış Kiti Dağıtımı

*Yarış kiti dağıtım noktası çok yakında sayfamızdan duyurulacaktır.

Yarış Tişörtü

Yarış tişörtünüz, yarış kitiniz ile birlikte teslim edilecektir. Kayıt esnasında seçtiğiniz tişört bedeni haricinde bir talepte bulunulmamalıdır. 

Elektronik Zamanlama Çipi

Yarış Kiti Dağıtım alanından yarışa kayıt olan tüm katılımcılara, yarış esnasında derecelerini ölçecek, geri dönüşüm özelliğine sahip  bir elektronik zamanlama çipi verilecektir.

Yarış günü yarış kitleri içinde dağıtılan çipinizi ayakkabınıza bağlamayı unutmayın ve yarış esnasında ayakkabınızdan çıkarmayın. Çipsiz koşan yarışçıların dereceleri ölçülememektedir.

Çipiniz sizin kimlik bilgilerinizle eşleştirilmekte olduğu için diğer koşucularla çipinizi değiştirmemenizi önemle belirtiriz.

Start noktasındaki, parkur içerisindeki veya finish çizgisinde bulunan çip halılarından iki kez geçmeyiniz. Bu hareketiniz koşu zamanınızın yanlış ölçülmesine sebep olacaktır.

Koşu bitiminde finish çizgisini geçtikten sonra herhangi bir sebeple parkura geri dönmeyiniz. Bu durumda sistem çipinizi tekrar ölçeceği için koşu zamanlamanız halıdan son geçtiğiniz saate göre tekrar revize edilecektir.

Çip Kullanım Videosu

Çipinizi nasıl kullanmanız gerektiğine dair videomuzu izlemek için lütfen linke tıklayınız;

 

 

Göğüs Yarış Numarası

Katılımcılar göğüs numaralarını 3-4 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Yarı Maraton Fuarı’ndan alabileceklerdir. 

Yarışacağınız göğüs numarası, Yarı Maraton Fuarı’nda kitinizi teslim aldığınız esnada belirlenerek isminize tanımlanacaktır.

Aldığınız göğüs numarası sadece size ve Vodafone İstanbul Yarı Maratonu organizasyonuna özeldir. Bu numarayı kopyalamayın ya da başka katılımcılarla değiştirmeyin.

Göğüs numaranızı bir başkasına vermeniz ya da değiştirmeniz halinde yarış kurallarını ihlal etmiş olacağınızdan dereceniz geçersiz sayılacaktır.

 

DİKKAT: Göğüs numarasının bir başka koşucuya verilmesi/değiştirilmesi her iki sporcunun da diskalifiye olmasına sebep olacaktır. 

 

Eşya çadırına çantanızı bırakabilmek için; yarış kiti içerisinde size teslim edilen göğüs numarası ile aynı numarayı taşıyan “çanta etiketinizi” çantanızın önünde bulunan cebe koymayı unutmayınız. 

 

Yarış süresince göğüs numaranız göğsünüzde takılı kalmalıdır.

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun resmî fotoğrafçılarının fotoğrafınızı çekebilmesi ve fotoğraflarınıza ulaşabilmeniz için göğüs numaranızı kıyafetinize görünür bir şekilde takmalısınız.

 

Göğüs numaranızla birlikte teslim edilen ve koşu sürenizi ölçmeye yarayan zamanlama çipini yarışa başlamadan takmayı unutmayınız.

Herhangi bir sağlık sorununda size daha hızlı müdahale edilebilmesi için lütfen göğüs numaranızın arkasında sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz.

Göğüs Numarası Paylaşımı

Sporcuların göğüs numaraları aynı numara olacak fakat kimin hangi mesafeyi koşacağı yanındaki  “-” tire işaretinden sonra gelen rakam ile anlaşılacaktır.  455-1 455-2 şeklinde basılı numaraları taşıyacaklardır.

Takımlarda kadın erkek ayrımı olmayacak, ister her iki kişide hem cinsleriyle koşabilecek isterse karma takımda da oluşturabileceklerdir.

YARIŞ GÜNÜ

Yarış Günü Programı

06:00 Parkurun araç trafiğine kapatılması

07:00 Çanta teslimi başlangıç saati

08:00 Tempocu atletlerin start alanında yerlerini alması

08:15 Çanta teslimi bitiş saati

08:15-08:30 Isınma alanından start noktasına geçiş

08:40 Yarı Maraton Paten Startı

08:45 Elit Atletler Startı

08:50 Bayrak Yarışı Startı

09:00 Yarı Maraton 21K Startı

09:10-09:20 10K için Isınma alanından start noktasına geçiş

09:25 10K paten startı

09:30 10K Startı

09:45 21K Şampiyonunun tahmini bitiriş zamanı

10:00 10K Şampiyonunun tahmini bitiriş zamanı

11:00 Ödül Töreni

12:00 21K ve 10K yarışlarının sona ermesi

Yarış Zaman Sınırı

Yarı Maraton koşucuları için zaman sınırı 3 saat, 10K koşucuları için ise 1,5 saattir.

Saat 12.00 itibari ile tüm parkur trafiğe açılır. Bu esnada parkuru henüz tamamlamamış  olan koşucular kaldırımdan koşmaya devam edebilirler.

 

Tüm koşucuların bilgisine:

Parkur üzerindeki noktalar kademeli olarak trafiğe açılacaktır. 3 saatlik  zaman sınırını aştıktan sonra yarışı tamamlayan koşucular tasnife giremez, sertifika ve madalya için herhangi bir hak iddia edemez.

 

Zamanlama

Genel sıralama ödülleri (elit atletler) tabanca zamanına göre verilecektir. Tüm yaş grubu ve diğer ödüller çip ölçümü zamanlarına göre verilecektir. Başlangıç noktasındaki konumunuzun, start çizgisinin ne kadar gerisinde olduğu, ölçümünüzü etkilememektedir. Yarış zamanınız,  çip halısından geçtiğiniz andan itibaren ölçülmeye başlanmaktadır.

Bayrak Değişim Yeri

Feshane; bayrak yarışının stafed değişim yeri ve ilk turda koşan sporcuların finish alanına taşınması için konuşlanacağı yer olacaktır.

Bayrak takımlarının 2 kişiden oluşacağı yarışta; 
1. sporcular start alanından yarışa başlarken 

2. sporcular ise Feshane’nin önünde takım arkadaşlarını bekliyor olacaklar ve bu sporcular değişim alanı olan Eyüp Feshane’ye kendi imkanları ile ulaşacaklardır.

Pace Kapıları ve Tempocu Atletler

Kayıt esnasında sporcularımızdan hedef bitirme süresi istenmektedir. Bu bilgi aracılığı ile sporcularımıza verilecek göğüs numaralarında sporcumuzun hangi pace kapısından yarış alanına girmesi gerektiği belirtilecektir. Her sporcu göğüs numarasında belirtilen kapıdan yarış alanına girmelidir. Farklı bir kapıdan yarış alanına girilmesine izin verilmeyecektir. Örnek; Göğüs numarasında ‘’A’’ kapısından gireceği kendisine bildirilen sporcu B kapısından yarış alanına giremeyecektir.

Tempocu atletler sabah saat 08:30’da start noktasında bitirme hedeflerine göre sıraya girerler.  Hedef derecenize uygun tempocu atlet ile yarışa başlamanız, yarış sürenizi kontrol altında tutmanızı sağlayacaktır.  

Saat ve Km. İşaretleri

Dijital saatler, parkur boyunca; 5., 10., 15. 20. ve 21.1 kilometrelerde konumlanarak yarışın kaçıncı dakikasında olunduğunu gösterecektir. Buna ek olarak, her bir kilometrede rahat görünür şekilde kilometre taşları hazır bulunacaktır.

 

Su ve Sünger İstasyonları ve Seyyar Tuvaletler

Su/sünger ve yenilenme istasyonları start/finiş noktası ve ilk 5K’den sonra her 2,5K’de bir konumlanmaktadır.

Parkur üzerinde çeşitli noktalarda kamusal ve portatif tuvaletler hazır bulunacaktır. Tuvalet noktaları, koşucuların kolay ulaşabilmesi için  parkur boyunca konumlandırılacak yönlendirmeler ile belirtilecektir..

Eşya Çadırı

Yarı Maraton Fuarı’nda size kişisel yarış çantanız verilecektir. Lütfen çanta etiketinizin arkasında istenen bilgileri doldurun ve çantanıza takın. Göğüs numaranız ile eşlenik olan çanta etiketinizi yarıştan önce çantanıza takmış olmanız gerekmektedir. Çanta teslimi yapmayacaksanız lütfen bu etiketi kullanmayınız.

Emanet Eşya Çadırlarına sadece organizasyon komitesi tarafından sporculara verilen çantalar kabul edilir, haricindeki çanta, poşet ve eşyalar güvenlik tedbirleri gerekçesi ile kabul edilmez.

Yarış Çantaları Güvenlik Kontrolü

Güvenlik tedbirleri kapsamında, güvenlik görevlileri tarafından tüm çantalar metal detektörlerle kontrol edilecektir. Lütfen görevlilerin uyarılarına uyunuz.

ÖNEMLİ BİLGİLER

Tüm Koşucuların Bilgisine

Parkur üzerindeki noktalar kademeli olarak trafiğe açılacaktır. 3 saatlik  zaman sınırını aştıktan sonra yarışı tamamlayan koşucular tasnife giremez, sertifika ve madalya için herhangi bir hak iddia edemez.

Bayrak Yarışı Genel Bilgi

21.1K uzunluğundaki parkur iki mesafede koşulacak; 
1. etap 10K 
2. etap ise 11.1K olarak kategorize edilecektir.

Bitiş Noktasına Ulaşım

1. sporcular kendilerine ait mesafeyi koştuktan sonra finiş alanına taşıyacak otobüsler aynı anda 2. sporcuların eşya otobüsü olacaktır. Burada konuşlanan 2. sporcular yarış başlamadan önce eşyalarını bırakmış olacak, son sporcunun değişim alanına varması ile o alanda bekleyen otobüslerle birlikte Yenikapı’ya hareket edeceklerdir. 

Geri Dönüşüm İle Yeşil Maraton’a Katkıda Bulunun

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, bu yıl da “Yeşil Yarı Maraton” konseptinde koşulacak. Bu konsept kapsamında su şişeleri, göğüs numaraları, poşetler, çipler vb. materyaller geri dönüşümlü malzemelerden yapılarak, baskı materyalleri minimum seviyede tutulmaktadır. Geri dönüşüme katkıda bulunmak için lütfen “Zamanlama Çiplerinizi” finiş noktasındaki toplama kutusuna atınız.

Parkurun Trafiğe Açılma Zamanları

5K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

10K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

15K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

20K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

21K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

Sağlıkla İlgili Öneriler

Yarış öncesinde mutlaka muayene olunuz.

Solunum yolları ve kalp hastalıkları olanlar yarışa katılmamalıdırlar.

Yarışa uykunuzu almış ve dinlenmiş bir şekilde katılmalısınız.

Yarış sabahı kahvaltınızı erken yaparak, alkollü ve asitli içeceklerden kaçınınız.

Spor ayakkabınızı mutlaka çorapla giyiniz.

Ayak parmaklarınıza süreceğiniz krem, yarış sonrasında oluşabilecek yaraları önleyecektir.

Yarış esnasında oluşan bir sağlık problemi için yarışı terk ederek, sağlık görevlilerinden yardım isteyiniz.

 

Önemli Bilgi:

 

Son zamanlarda; bir soğuk algınlığı, grip ya da ateşli hastalık geçirdiyseniz, kustuysanız veya göğüs ağrısı yaşadıysanız, zayıflamış ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız yarışa katılmayınız. 

Böyle bir durumda İstanbul Yarı Maratonu’nun gelecek yıl yine düzenleneceğini düşünerek, önümüzdeki yıl yeniden katılmayı tercih ediniz.

 

Yarışı Yarı Maraton parkurunda koşuyu bırakmak zorunda kalan/devam edemeyecek durumda olan ve finiş noktasına gitmek isteyen koşucular için parkurun orta noktasından itibaren 3 adet toplama otobüsü hazır bulunacaktır. Otobüslerin kalkış saati 10:45’dir

Bırakan Koşucular İçin Otobüs Kalkış Noktaları

Organizasyona İlişkin Sınırlamalar

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun her hangi bir kategorisine kayıt yaptırmış koşucuların, sponsor firmaların dağıttığı tişört, balon, bayrak vs… gibi görseller dışında herhangi bir markayı, derneği, örgütü, oluşumu temsil edecek materyalleri, koşu alanına sokması ve teşhir etmesi kesinlikle yasaktır. Bu tür davranışları tespit edilen şahıslar ve kurumlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Tekerlekli Sandalye Tasnifi Var Mı?

Yarışmamızda Tekerlekli Sandalyenin hiçbir sınıfında tasnifimiz bulunmamaktadır.

Yarışı Bırakan Koşucular İçin Otobüs Kalkış Noktaları

Yarı Maraton parkurunda koşuyu bırakmak zorunda kalan/devam edemeyecek durumda olan ve finiş noktasına gitmek isteyen koşucular için parkurun orta noktasından itibaren 3 adet toplama otobüsü hazır bulunacaktır. Otobüslerin kalkış saati 10:45’dir

BLOG

Koşu İçin Isınma ve Soğuma Nasıl Olmalı?

Koşu İçin Isınma ve Soğuma Nasıl Olmalı?

 Isınmanın amacı vücut ısısını, solunum hızını ve kalp atım hızını kademeli olarak artırarak vücudu koşuya hazırlamaktır. Koşudan önce yeterli ısınma yapılması erken yorulmaya neden olabilecek nedenleri ortadan kaldırarak performansın artmasını sağlar. Ayrıca vücut...

Koşu Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Koşu Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Özellikle sıcak havalarda koşarken terle birlikte vücuttaki sıvı oranı azalır. Önemli olan koşu öncesi esnası ve sonrasında yeterli miktarda sıvı almaktır. Genel bir öneri olarak koşuya başlamadan önce 250 ml sıvı alınmalı veya vücut ağırğılınızı baz alarak kilo...

Yarı Maraton İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Yarı Maraton İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Koşmak, hiçbir ekipman gerektirmeyen ve en ulaşılabilir sporlardan biridir. Ancak tercih ettiğiniz kıyafetler ve özellikle aykkabılarınızı koşu performansınızı direkt etkileyebilceği için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Tişört seçimi yaparken teri emmeyen...

Tarihi Yarımada’da Koşmak

Tarihi Yarımada’da Koşmak

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu parkurunu biraz daha yakından incelersek neredeyse her kilometre içinde eşsiz bir tarihin yer aldığını görürüz.
Koşucular 3 büyük imparatorluğa başkent olmuş bu şehri en iyi hissedebilecekleri güzergâhta yaklaşık 3 saat içinde binlerce yıllık tarihin içinde koşma ayrıcalığını yaşıyor.

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu Parkuru Belli Oldu

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu Parkuru Belli Oldu

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu ile koşucular Tarihi Yarımada’da eşsiz bir parkur deneyimi yaşayacaklar. Yaklaşık 8 bin yıllık köklü bir tarihe ve eşsiz bir manzaraya sahip yarımadada 3 saat sürecek Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, 10K ve 21K etaplarından oluşan ve rakım farkı bulunmayan güzergahı ile koşucularına en iyi derecelerini yapma imkânı sunuyor.

Yardımseverlik Koşusu ile Toplanan Bağışlar

Yardımseverlik Koşusu ile Toplanan Bağışlar

Yardımseverlik koşusu, tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarını (STK) desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme yöntemidir. Adım Adım işbirliği ile yardımseverlik koşusu olarak hayata geçirilen İyilik Peşinde Koş inisiyatifi sayesinde İstanbul...

SPONSORLARIMIZ

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun gerçekleşmesi ve geliştirilmesi için bizimle birlikte koşan sponsorlarımız