PANDEMİ ÖNLEMLERİ ve YARIŞMA STATÜSÜ

4 Nisan 2021 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞI, DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ (DSÖ) ve TÜRKİYE ATLETİZM FEDERASYONU’nun yayınladığı kuralları (önlemler) ile İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SPOR İSTANBUL’un görüşleri neticesinde hazırlanmıştır.

Aşağıdaki önlemler; Etkinlik alanı, sporcular ve LOC için uyarlanmış, parkur, etkinlik alanı, start ve finişte kalabalığı önlemeye ve sosyal mesafe korumaya yönelik planlanmıştır.

ANA HUSUSLAR
 1. Sporcular, yarış gününden en az 2 hafta öncesinden başlamak kaydıyla düzenli olarak günlük sağlık kontrolü yapmalı ve mümkün olduğunca kendilerini izole etmelidir.
  Etkinlik alanında bulunan herkes için sosyal mesafe en az 1,5 metre olmalıdır.

 2. Yarış öncesinde, esnasında ve sonrasında kapsamlı dezenfektan ve temizlik yapılmalı.

 3. Kullanılan tüm ekipmanlar, su şişeleri ve bardaklar yarışmacılar arasında kesinlikle paylaşılmamalı.

 4. Tüm hijyen malzemeleri (ör. kağıt mendil, havlu, vb.) güvenli kullanım için paketlenmiş halde dağıtılmalı.

 5. Etkinlik alanına girişlerde ateş ölçümü yapılacak, sağlık önlemlerini hatırlatıcı afişler asılı olacak, cep telefonlarına bilgilendirici mesajlar gönderilecek. Bu sayede tesadüfi temas olasılığı azaltılacaktır.

 6. Müsabaka esnasında sosyal mesafe konusunda Sağlık Bakanlığı ve DSÖ’nun sosyal mesafe tavsiyesi mutlaka dikkate alınmalıdır.

 7. Etkinlik esnasında tespit edilen hastanın her hangi bir hastaneye nakli öncesinde etkinlik alanında izole bir alan hazır bulundurulacaktır

 8. Başka vakaların ve/veya diğer hastalıkların değerlendirilmesine yardımcı olması için tıbbi personel ve görevli bulundurulacaktır.

 9. Etkinlik öncesinde potansiyel risk taşıyan tüm sporculardan, (komorbiditeler, ilaçlar, alerjiler) sağlık kontrollerini mutlaka yapmaları gerekmektedir, hatta bu kontroller zorunlu tutulacaktır.

 10. Covid-19’a enfekte olmaları ve virüsü başkalarına geçirmelerini engelleyebilmekle ilgili tüm görseller herkesin göreceği yerlerde asılı olacaktır.

 11. Sponsorlar, sadece görsel olarak alanda yer alacaklar. Herhangi bir aktiviteye izin verilmeyecektir.

 12. Sporcuların alana soyunma kabinlerinin kullanmamaları için koşacağı kıyafetle gelmeleri tavsiye edilmekte/istenmektedir.

ORGANİZATÖR ÖNLEMLERİ

Etkinlik alanında ve konaklama yapılan yerlerde herkesin ulaşabileceği şekilde; alkol bazlı el jeli ve hijyen bulundurulacaktır.

Tüm alanlarda (soyunma ve antrenman alanlarında vb.) hijyen ve benzeri önlemleri anlatan ve ifade eden afişler asılı olacaktır.

COVID-19 şüpheli vakalarına test yapılabilmesi ve alandan izole edilebilmesi için gerekli ekipmanlar ile ilk yardım ve sağlık hizmetler bulundurulacaktır.

Organizasyon komitesinin daveti ile etkinliğe katılacak profesyonel sporcu kitlesinin Sağlık personeli veya Yerel Organizasyon Komitesi (LOC) görevlilerince her gün ateşleri kontrol edilecektir.

38 ° C’nin üzerindeki ateşi olanlar organizasyonun sağlık sorumlusuna bildirmelidir. Bununla ilgili COVID-19 kapsamında sınır giriş noktalarında (uluslararası havaalanları, limanlar ve sınır kapılarında) hasta yolcularla ilgili uygulamalar baz alınacaktır.

Birim yetkililerinin, personelin, gönüllülerin ve diğer çalışanların; şüpheli vakaları izole etme bilgisine sahip olmasını sağlayacaktır.

Rrisk unsuru katılımcılara yönelik iletişim geliştirmek ve bu iletişimi daha kolay bir hale getirmek için:

COVID-19’un klinik detayları, koruyucu önlemleri, özellikle solunum kuralları ve el hijyeni uygulamalarına dair bilgilendirmelerde bulunulacaktır • Belirtileri olan kişilerden alandan ayrılmalarını veya belirlenen bir alana gitmelerini istenecektir • Sosyal mesafe bilgisi • Siperlik ve tıbbi maskelerin kullanımı hakkında bilgi verilecektir • Etkinlik bağlamında karantina, kendini tecrit etme ve kendini izlemenin anlamının açıklanması ve pratik etkilerine değinilecektir.

Hijyenik olması gereken eşyalara görevi gereği temas eden personel ve gönüllüler lastik eldiven kullanacaktır.

Sadece tek kullanımlık malzemeler kullanılacaktır.

Sporculara verilen su şişelerinin temiz olacaktır.

Soyunma çadırları ve görevli otobüslerde kullanılan paketlenmiş tüm malzemeleri kullanım sonunda paketi ile birlikte çöpe atılacaktır

COVID-19 teşhisi konan sporcuya nasıl müdahale yapılacağı ve nerede izole edileceğini önceden belirlenecektir.

Karantinaya alınacak vakanın müdahale edileceği yer belirlenecektir.

Çok sayıda sporcunun hastalığa maruz kalması durumunda karantinaya alınabilmeleri için önceden daha büyük bir yere ihtiyaç olabileceği göz önünde bulundurulacaktır.

Acil durum irtibat numaralarını sağlık birimleri ile önceden belirlenecektir.

Sağlık personeli ve hastalar için maskeler hazır bulundurulacaktır

Dezenfektanlı ıslak mendiller bulundurmanın haricinde, etkinlik alanındaki tüm kapı kolları, temas edilen ne varsa temizlik personeli tarafından günde birkaç kez dezenfekte edilecektir.

Hijyen eşyalarının veya ekipmanlarının sporcularda bulunmasından emin olunacak:

kağıt mendillerin imhası için tek kullanımlık küçük kişisel plastik torbalar. • önemli temel bilgileri içeren küçük bilgilendirme kartları.

• Hastaysa takacağı tıbbi maske
• küçük alkollü ıslak mendiller
• küçük tek kullanımlık plastik bardaklar
• termometre
• el dezenfektanı

SPORCULARA ÖNERİLER

 

Etkinlik alanında bulunacak herkes (sporcu, gönüllü, sponsor görevlisi dahil) düzenli olarak ateşini ölçmeli/ölçtürmeli ve sağlık durumunu düzenli olarak yarış öncesinde izlemelidir.

Yarışa başvuru yapan veya görev alacak herkes etkinlik öncesinde kendini dinlemeli, hasta ise alana gelmemeli ve durumu internet üzerinden ve/veya telefonla yetkililere bildirmelidir.

Organizasyona katılacak sporcular, görevliler, gönüllüler, şüpheliler ve hastalığı kesinleşmiş olan kişiler; ne yapılması gerektiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalı ve önlemleri içeren detayları da nerede bulabileceklerini bilmelidirler.

Sporcular, her gün ve/veya organizasyon günü ateşleri ölçülmeli, sağlık görevlileri veya etkinlik alanındaki personel ile işbirliği yapmalıdırlar.

38 derece ve üzeri ateşi olanlar sağlık ekiplerine bildirilmelidir. Bununla ilgili COVID-19 kapsamında sınır giriş noktalarında (uluslararası havaalanları, limanlar ve sınır kapılarında) hasta yolcularla ilgili uygulamalar baz alınacaktır.

Ellerinizi sık sık sabun ve su ile yıkayın. Sabun ve su yoksa alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın. Etkinlik alanı, otel ve görevli otobüs ve araçlarda el dezenfektanı bulundurulacaktır.

Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille veya kolunuzla (ellerinizle değil) kapatın. Hijyen kurallarını uygulayın. (mesafeyi koruyun: en az 1,5 m), öksürürken veya hapşırırken tek kullanımlık mendiller kullanın veya dirseğiniz ile kapatın ve ellerinizi mutlaka yıkayın). Öksürük devam ederse, kendinizi hemen izole edin ve en yakın sağlık personelinden yardım isteyin.

Akut solunum yolu enfeksiyonlarından etkilenmiş olan insanlardan uzak durun ve temastan kaçının.

Eğer hasta iseniz kimseyle temastan bulunmayın. Yarışa kesinlikle katılmayın.

Kıyafet, sabun, hijyen vb kişisel eşyaları kesinlikle paylaşmayın.

Su şişelerinin kullanımı için önlemler:
Hijyen ekibi, tüm sporcuların, görevlilerin ve personelin virüs ve bakterilerin bulaşmasını önlemek için kendi su şişelerine sahip olmasından sorumludur.

Ağza ve burunlarınıza temas etmekten kaçının.

Tokalaşmaktan ve sarılmaktan kaçının.

Sauna ve/veya hamam vb yerleri kullanmayın.

Sıkça temas edilen (kapı kolları, asansörler, spor salonu eşyaları, vb.) düzenli olarak temizlendiğinden emin olun.

İLETİŞİM
 1. Sağlık önlemleri yeni kayıt donemi ile birlikte pandemi soruları ile başlayacaktır.

 2. Sağlık bakanlığının bulaşıcılığı önlemek ya da yeni vaka tespiti çalışması ile ilgili sorulan sorular yarış seçenekleri esnasında da sorulacak akabinde şüpheli veya hasta kişiler yarışa alınmayacaktır.

 3. Etkinlik alanın içerisinde belirlenen tüm alanlar yarıştan önce sporcular ve görevliler ile paylaşılacaktır.

 4. Etkinlik alanının çeşitli yerlerine COVID-19 ile ilgili farkındalık yaratmak için afişler bulundurulacaktır.

 5. Tüm kurallar ve tedbirler, 20 dakikada bir tekrar edilmek sureti ile ses sistemi aracılığıyla tüm alanlarda yüksek sesle duyurulur.

 6. Organizatör, etkinlikten önce tüm bilgileri içeren kapsamlı metinleri sporcularla düzenli olarak paylaşacaktır. ( web sitesi ve sosyal medya)

KİT DAĞITIM

Sporcuların mümkün olduğu kadar az toplu taşımaya binmelerine sağlamak için merkezi bir alanda dağıtım standı açılması, ulaşımın kolay hale gelmesi göz önünde bulundurulacaktır

Bir sporcunun dağıtım süresinin 3dk ile sınırlandırılacaktır.

Kit dağıtım sırasında sosyal mesafe yer işaretlerinin uygulanacaktır

Masaların 1,5 metre arayla konuşlandırılacak

Görevlilerin siperlik kullanacak

Dağıtım kitlerinin en az 3 gün önceden hazırlanmış olacaktır.

Kalabalığı önlemek için randevu sistemi ile çalışılması katılımcı sayısı/gün ikiye bölünmesi vb uygulama sporcular ile paylaşılacaktır

Girişte ateş kontrolü yapılacaktır.

BU SENE YAPILMAYACAK UYGULAMALAR
 1. Maraton fuarı (Sadece Yarış Kiti dağıtımı olacak)
 2. Madalya Dağıtımı (Gıda Paketinin içinde olacak)
 3. Ödül Töreni (Sadece genel klasman ilk 3 ve Türkler tasnifi olacak)
 4. Buluşma noktaları
 5. Start ve finiş alanında beslenme istasyonları
 6. Tribünler            
 7. Seyirci
 8. Misafir
 9. Pace Kapısı Uygulaması
 10. Pacer (Tavşan Atlet)

SPONSORLARIMIZ

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nun gerçekleşmesi ve geliştirilmesi için
bizimle birlikte koşan sponsorlarımız