PANDEMİ ÖNLEMLERİ ve YARIŞMA STATÜSÜ

27 Mart 2022

TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞIDÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ, DÜNYA ATLETİZM FEDERASYONU ve TÜRKİYE ATLETİZM FEDERASYONU ile İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SPOR İSTANBUL’un görüşleri neticesinde hazırlanmıştır.

Aşağıdaki önlemler; Etkinlik alanı, sporcular ve LOC için uyarlanmış, parkur, etkinlik alanı, başlangıç ve bitişte kalabalığı önlemeye ve sosyal mesafe korumaya yönelik planlanmıştır.

 

ANA HUSUSLAR
 1. Sporcular, yarış gününden en az 2 hafta öncesinden başlamak kaydıyla düzenli olarak günlük sağlık kontrolü yapmalı ve mümkün olduğunca kendilerini izole etmelidir.

 2. Etkinlik alanında bulunan herkes için sosyal mesafe en az 1,5 metre olmalıdır.

 3. Yarış öncesinde, esnasında ve sonrasında kapsamlı dezenfektan ve temizlik yapılmalı.

 4. Kullanılan tüm ekipmanlar, su şişeleri ve bardaklar yarışmacılar arasında kesinlikle paylaşılmamalıdır.

 5. Tüm hijyen malzemeleri (ör. kağıt mendil, havlu, vb.) güvenli kullanım için paketlenmiş halde dağıtılmalıdır.

 6. Etkinlik alanına girişlerde ateş ölçümü yapılacak, sağlık önlemlerini hatırlatıcı afişler asılı olacak, cep telefonlarına bilgilendirici mesajlar gönderilecek. Bu sayede tesadüfi temas olasılığı azaltılacaktır.

 7. Müsabaka esnasında sosyal mesafe konusunda Sağlık Bakanlığı ve DSÖ’nun sosyal mesafe tavsiyesi mutlaka dikkate alınmalıdır.

 8. Etkinlik esnasında tespit edilen hastanın her hangi bir hastaneye nakli öncesinde etkinlik alanında izole bir alan hazır bulundurulacaktır.

 9. Başka vakaların ve/veya diğer hastalıkların değerlendirilmesine yardımcı olması için tıbbi personel ve görevli bulundurulacaktır.

 10. Etkinlik öncesinde potansiyel risk taşıyan tüm sporculardan, (komorbiditeler, ilaçlar, alerjiler) sağlık kontrollerini mutlaka yapmaları gerekmektedir, hatta bu kontroller zorunlu tutulacaktır.

 11. Covid-19’a enfekte olmaları ve virüsü başkalarına geçirmelerini engelleyebilmekle ilgili tüm görseller herkesin göreceği yerlerde asılı olacaktır.

 12. Sponsorlar, sadece görsel olarak alanda yer alacaklar. Herhangi bir aktiviteye izin verilmeyecektir.

 13. Sporcuların alana soyunma kabinlerinin kullanmamaları için koşacağı kıyafetle gelmeleri tavsiye edilmekte/istenmektedir.

ORGANİZATÖR ÖNLEMLERİ

Etkinlik alanında ve konaklama yapılan yerlerde herkesin ulaşabileceği şekilde; alkol bazlı el jeli ve hijyen bulundurulacaktır.

Tüm alanlarda (soyunma ve antrenman alanlarında vb.) hijyen ve benzeri önlemleri anlatan ve ifade eden afişler asılı olacaktır.

COVID-19 şüpheli vakalarına test yapılabilmesi ve alandan izole edilebilmesi için gerekli ekipmanlar ile ilk yardım ve sağlık hizmetler bulundurulacaktır.

Organizasyon komitesinin daveti ile etkinliğe katılacak profesyonel sporcu kitlesinin Sağlık personeli veya Yerel Organizasyon Komitesi (LOC) görevlilerince her gün ateşleri kontrol edilecektir.

38 ° C’nin üzerindeki ateşi olanlar organizasyonun sağlık sorumlusuna bildirmelidir. Bununla ilgili COVID-19 kapsamında sınır giriş noktalarında (uluslararası havaalanları, limanlar ve sınır kapılarında) hasta yolcularla ilgili uygulamalar temel alınacaktır.

Birim yetkililerinin, personelin, gönüllülerin ve diğer çalışanların; şüpheli vakaları izole etme bilgisine sahip olmasını sağlayacaktır.

Risk unsuru katılımcılara yönelik iletişim geliştirmek ve bu iletişimi daha kolay bir hale getirmek için:

COVID-19’un klinik detayları, koruyucu önlemleri, özellikle solunum kuralları ve el hijyeni uygulamalarına dair bilgilendirmelerde bulunulacaktır • Belirtileri olan kişilerden alandan ayrılmalarını veya belirlenen bir alana gitmelerini istenecektir • Sosyal mesafe bilgisi • Siperlik ve tıbbi maskelerin kullanımı hakkında bilgi verilecektir • Etkinlik bağlamında karantina, kendini tecrit etme ve kendini izlemenin anlamının açıklanması ve pratik etkilerine değinilecektir.

Hijyenik olması gereken eşyalara görevi gereği temas eden personel ve gönüllüler lastik eldiven kullanacaktır.

Sadece tek kullanımlık malzemeler kullanılacaktır.

Sporculara verilen su şişeleri temiz olacaktır.

Soyunma çadırları ve görevli otobüslerde kullanılan paketlenmiş tüm malzemeleri kullanım sonunda paketi ile birlikte çöpe atılacaktır.

COVID-19 teşhisi konan sporcuya nasıl müdahale yapılacağı ve nerede izole edileceğini önceden belirlenecektir.

Karantinaya alınacak vakanın müdahale edileceği yer belirlenecektir.

Çok sayıda sporcunun hastalığa maruz kalması durumunda karantinaya alınabilmeleri için önceden daha büyük bir yere ihtiyaç olabileceği göz önünde bulundurulacaktır.

Acil durum irtibat numaralarını sağlık birimleri ile önceden belirlenecektir.

Sağlık personeli ve hastalar için maskeler hazır bulundurulacaktır.

Dezenfektanlı ıslak mendiller bulundurmanın haricinde, etkinlik alanındaki tüm kapı kolları, temas edilen ne varsa temizlik personeli tarafından günde birkaç kez dezenfekte edilecektir.

Hijyen eşyalarının veya ekipmanlarının sporcularda bulunmasından emin olunacak:

kağıt mendillerin imhası için tek kullanımlık küçük kişisel plastik torbalar.
• önemli temel bilgileri içeren küçük bilgilendirme kartları.
• Hastaysa takacağı tıbbi maske
• küçük alkollü ıslak mendiller
• küçük tek kullanımlık plastik bardaklar
• termometre
• el dezenfektanı

SPORCULARA ÖNERİLER

Etkinlik alanında bulunacak herkes (sporcu, gönüllü, sponsor görevlisi dahil) düzenli olarak ateşini ölçmeli/ölçtürmeli ve sağlık durumunu düzenli olarak yarış öncesinde izlemelidir.

Yarışa başvuru yapan veya görev alacak herkes etkinlik öncesinde kendini dinlemeli, hasta ise alana gelmemeli ve durumu internet üzerinden ve/veya telefonla yetkililere bildirmelidir.

Organizasyona katılacak sporcular, görevliler, gönüllüler, şüpheliler ve hastalığı kesinleşmiş olan kişiler; ne yapılması gerektiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalı ve önlemleri içeren detayları da nerede bulabileceklerini bilmelidirler.

Sporcular, her gün ve/veya organizasyon günü ateşleri ölçülmeli, sağlık görevlileri veya etkinlik alanındaki personel ile işbirliği yapmalıdırlar.

38 derece ve üzeri ateşi olanlar sağlık ekiplerine bildirilmelidir. Bununla ilgili COVID-19 kapsamında sınır giriş noktalarında (uluslararası havaalanları, limanlar ve sınır kapılarında) hasta yolcularla ilgili uygulamalar temel alınacaktır.

Ellerinizi sık sık sabun ve su ile yıkayın. Sabun ve su yoksa alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın. Etkinlik alanı, otel ve görevli otobüs ve araçlarda el dezenfektanı bulundurulacaktır.

Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille veya kolunuzla (ellerinizle değil) kapatın. Hijyen kurallarını uygulayın. (mesafeyi koruyun: en az 1,5 m), öksürürken veya hapşırırken tek kullanımlık mendiller kullanın veya dirseğiniz ile kapatın ve ellerinizi mutlaka yıkayın). Öksürük devam ederse, kendinizi hemen izole edin ve en yakın sağlık personelinden yardım isteyin.

Akut solunum yolu enfeksiyonlarından etkilenmiş olan insanlardan uzak durun ve temastan kaçının.

Eğer hasta iseniz kimseyle temastan bulunmayın. Yarışa kesinlikle katılmayın.

Kıyafet, sabun, hijyen vb. kişisel eşyaları kesinlikle paylaşmayın.

Su şişelerinin kullanımı için önlemler:

 • Hijyen ekibi, tüm sporcuların, görevlilerin ve personelin virüs ve bakterilerin bulaşmasını önlemek için kendi su şişelerine sahip olmasından sorumludur.
 • Ağza ve burunlarınıza temas etmekten kaçının.
 • Tokalaşmaktan ve sarılmaktan kaçının.
 • Sauna ve/veya hamam vb. yerleri kullanmayın.
 • Sıkça temas edilen (kapı kolları, asansörler, spor salonu eşyaları, vb.) düzenli olarak temizlendiğinden emin olun.
İLETİŞİM
 1. Sağlık önlemleri yeni kayıt dönemi ile birlikte pandemi soruları ile başlayacaktır.
 2. Sağlık bakanlığının bulaşıcılığı önlemek ya da yeni vaka tespiti çalışması ile ilgili sorulan sorular yarış seçenekleri esnasında da sorulacak akabinde şüpheli veya hasta kişiler yarışa alınmayacaktır.
 3. Etkinlik alanın içerisinde belirlenen tüm alanlar yarıştan önce sporcular ve görevliler ile paylaşılacaktır.
 4. Etkinlik alanının çeşitli yerlerine COVID-19 ile ilgili farkındalık yaratmak için afişler bulundurulacaktır.
 5. Tüm kurallar ve tedbirler, 20 dakikada bir tekrar edilmek sureti ile ses sistemi aracılığıyla tüm alanlarda yüksek sesle duyurulur.
 6. Organizatör, etkinlikten önce tüm bilgileri içeren kapsamlı metinleri sporcularla düzenli olarak paylaşacaktır. (web sitesi ve sosyal medya)
KİT DAĞITIM

Sporcuların mümkün olduğu kadar az toplu taşımaya binmelerine sağlamak için merkezi bir alanda dağıtım standı açılması, ulaşımın kolay hale gelmesi göz önünde bulundurulacaktır

Bir sporcunun dağıtım süresinin 3dk. ile sınırlandırılacaktır.

Kit dağıtım sırasında sosyal mesafe yer işaretlerinin uygulanacaktır.

Masalar 1,5 metre arayla konuşlandırılacaktır.

Görevliler siperlik kullanacaktır.

Dağıtım kitleri en az 3 gün önceden hazırlanmış olacaktır.

Kalabalığı önlemek için randevu sistemi ile çalışılması katılımcı sayısı/gün ikiye bölünmesi vb. uygulamalar sporcular ile paylaşılacaktır.

Girişte ateş kontrolü yapılacaktır.

SALGIN SÜRESİNCE YAPILMAYACAK UYGULAMALAR
 1. Maraton Fuarı (Sadece Yarış Kiti dağıtımı olacaktır.)
 2. Madalya Dağıtımı (Gıda Paketinin içinde olacaktır.)
 3. Ödül Töreni (Sadece genel klasman ilk 3 ve Türkler tasnifi olacaktır)
 4. Buluşma noktaları
 5. Start ve finiş alanında beslenme istasyonları
 6. Tribünler        
 7. Seyirci
 8. Misafir
 9. Pace Kapısı Uygulaması
 10. Pacer (Tavşan Atlet)
YARIŞ GÜNÜ

 

Müsabakaya gelmeden önce mutlaka “Pandemi Önlemleri” ile ilgili yazılarımızı okuyunuz.

Pandemi organizasyonunun amacı sporcuların ve görevlilerin sağlıklarını korumak organizasyonun en iyi şekilde aksamadan düzenlenmesini sağlamaktır.

Müsabakaya 2 hafta kalana kadar sporcular/görevliler kendilerini izole etmede (sosyal mesafe, temas ve hijyen) daha dikkatli olmalı, ateşini ölçmeli/ölçtürmeli ve sağlık durumunu düzenli olarak izlemelidir.

Organizasyon pandemi uygulamaları ve önlemleri Metro Yenikapı çıkışından itibaren başlayacaktır. Buradan Etkinlik alanına kadar sporcular görevli ve gönüllü ekiplerinin yönlendirmesi ile sosyal mesafe gözeterek etkinlik alanına kadar yürüyeceklerdir.

Yenikapı otopark alanı yarış günü kullanıma kapalı olacaktır. Sporcuların araç ile yarışa gelmemeleri ve Yenikapı’ya kadar metroyu kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Sporcular yarışa bir yakınını ve/veya bir misafirini getiremeyecektir. Etkinlik alanına sporcu ve görevliler haricinde kimse alınmayacaktır. Seyirciye bu sene izin verilmeyecektir.

Sporcular Metro çıkışından itibaren seyyar ateş ölçerler le kontrol edilecek, girişte de hem maske hem de ateş ölçer monitörlerinden (termal kamera) girerek alana dahil olacaklardır.

Alana giren sporcular göğüs numarası rengi aynı olan belirlenmiş hatta ilerleyecek ve ilk olarak soyunma çadırları ile karşılaşacaklardır. Soyunma çadırı ile karşılıklı konuşlanmış olan emanet çadırlarına çantalarını bıraktıktan sonra çadırların önünde bulunan bekleme alanlarında yerlerini alacaklardır.

Kendileri için ayrılan alanda beklemeye başlayan sporcular önce “CALLROOM” sonra da “START” alanına görevlilerin yönlendirmeleri ile intikal edeceklerdir.

Sporcular, start alanında 3’er metre ara ile yan yana 4 kişi, arka arkaya ise 1,5M mesafe bırakarak dizileceklerdir. Her 4 sporcu için 5’şer saniye aralıklarla start verilecektir. 1000 kişilik grubun start alması ortalama 10 dakika sürecektir.

Yarış esnasında parkurda belirli aralıklarla koşarken birbirlerini geçecek sporcular tempolu ve yavaş koşan yolun her zaman sağından koşarken, diğeri sporcu ise yolun en solundan koşarak geçeceği sporcu ile arasına yol genişliği kadar mesafe koyacaktır.          

Parkurda su ve dinlenme istasyonları belli aralıklarla konuşlandırılacak. Daha önce yan yana duran masalar birbirinden 1’er metre arayla dizilecektir.

Su şişeleri ise masalarda bir sporcunun su alırken diğerine temas etmeyeceği şekilde belirli aralıklarla konulacaktır.

Parkurda son sporcunun startı verildikten sonra parkurun açık olma süresi +3,5 saat olarak belirlenmiştir.

Parkurda sporcular start alana kadar maskelerini takmak zorundadırlar. Start verildikten sonra birinci maske çıkartma alanı 50M metre sonra yolun sağında ve solunda 5 er adet 5 er metre arayla konuşlanacak, ikinci maske çıkartma alanı ise starttan 200M sonra yolun sağında ve solunda 5 er adet 5 er metre arayla konuşlanacaktır.

Sporcular yarışı tamamladıklarında finish alanında bir yoğunluk yaşamamaları için sadece ihtiyacı olanlara sedye ve sağlık çadırları hizmet verecektir.

Madalya, gıda ve su dağıtımı emanet eşya ve soyunma çadırları yanında bulunacaktır. Yarışı bitiren herkes etkinlik alanına ilk girişteki gibi kendi göğüs numarası çizgisini takip ederek girecektir. İhtiyacı olan su ve gıda paketini aldıktan sonra Emanet eşyadan çantasını alacak ve soyunma çadırlarını kullandıktan sonra da pandemi önlemleri gereği ihtiyacı olan dinlenmenin ardından alanı terk edeceklerdir.

SPORCU KABUL PLANI

Alana ulaşım: Kırmızı ve Mavi çizgi ile belirlenmiş hat, metro ile etkinlik alanı arasında sporcular tarafından takip edilecek, görevlilerin ve gönüllülerin yönlendirmesiyle kendilerine ayrılan yere kadar pandemi önlemleri düzeninde intikal edecekleri çizgidir.

Burada amaç sporcuların sosyal mesafe düzenini korumak, alanda kendileri için ayrılan yere ulaşmalarını en kısa yoldan sağlamaktır.

Etkinlik Alanı İstasyonu : Yenikapı Metro

Metro istasyonu çıkışında : Maske kontrol

Etkinlik Alanı girişinde : Ateş kontrol

Metro İstasyonu Etkinlik alanı Kırmızı Yürüme Hattı : 850M

Metro İstasyonu Etkinlik alanı Mavi Yürüme hattı : 1050M

ETKİNLİK ALANLARI

Sporcular etkinlik alanına girdikten sonra kendilerine ayrılan ve göğüs numarası ile ayrı renkte ve/veya ayrı harf kodlarında olan alanlarda “Call Room” çağrısı yapılana kadar bekleyeceklerdir. Her sporcu için ayrılan sosyal mesafe alanı 2x3m toplamda 6 metrekaredir. Bu sosyal alan sporcuların ayna zamanda dinlenme alanları da olabilecektir.

Eşya Çadırı : Her 500 kişi ayrı eşya çadırı kurulacaktır.

Tuvaletler : 25 kişiye 1 adet, 7.000 kişi için ise; 280 tuvalet bulundurulacaktır.

Soyunma/Giyinme Çadırları : Her 500 kişi için 1 erkek + 1 kadın 5X5 soyunma çadırı.

500 kişilik Alanlar : 14 X 5.000 metrekare = 70.000 metrekare

5X5 metrelik çadıra en fazla 250 adet çanta alınacak ve bu çadırların önünde 1,5M mesafelik önleyici bant bulunacaktır.

5X5 Soyunma çadırlarının içlerinin bölünmesi ve aynı anda 4 kişinin kullanımına izin verilecektir. Her sporcunun birbirine olan mesafesi 5M olacaktır.

Tuvaletlerin sayısı 100 kişi için 1 tuvalet iken; Pandemi de 25 kişiye 1 tuvalet bulundurulacaktır.

Masaj çadırları kurulmayacaktır.

Kullanılan tüm mikrofonların folyolanacaktır.

Alanda irtibat sadece ekip liderleri arasında yapılacaktır. Görevliler organizasyon boyunca yerlerinden ayrılmayacaktır.

Alan yarış gününden bir gün önce dezenfekte edilecektir.

Ödül töreni ve benzeri etkinlikler yapılmayacaktır.

Dinlenme alanları etkinlik dışına kurulacaktır.

Sporcular, ısınma hareketlerini bekleme alanında kendilerine ayrılan yerlerde yapacaklardır.

Etkinlik alanında bulunan tüm bölümlerin (VIP, BASIN, SOYUNMA ÇADIRLARI, EMANET EŞYA ÇADIRLARI ve SPONSOR ÇADIRLARI) Pandemi mesafesi göz önüne alınarak konuşlandırılacaktır.

Sporcular yanında çöp poşeti vb. poşet bulundurmalı, içecek, yiyecek atığı, kâğıt mendil, maske vb. atıklarını bu poşette biriktirip bağlayarak genel çöp kovalarına atmaları sağlanacaktır.

Alanda birçok noktaya hijyen koşullarına uygun çöp kovaları yerleştirilecektir.

Yarışa gelecek sporcuların antrenman ve/veya yarış kıyafetlerini giyinerek gelmeleri hijyen ve sosyal mesafe kuralları nedeni ile soyunma çadırlarının az kullanılmasının sağlanması istenecektir.

Maske takmayan sporcu ve antrenörler alana alınmayacaktır. Maskesi olmayan sporcu veya antrenöre yarış yönetimi tarafından maske temini yapılacaktır.

Alanda hiçbir şekilde sosyal mesafe kuralı ihlal edilmeyecek ve el sıkışma gibi fiziksel temasta bulunulmayacaktır.

Ateş, öksürük nefes darlığı gibi salonum enfeksiyonu belirtileri olan sporcular oluşturulan izolasyon odasına yönlendirilecek ve sağlık kuruluşuna haber verilecektir.

Temizlik ve güvenlik personeli için siperlikli maske kullanımı sağlanacaktır.

Girişlerde ve sahanın çeşitli yerlerinde el dezenfektanı bulundurulacaktır.

Alanın çeşitli yerlerine COVID-19 ile ilgili farkındalık yaratmak için afişler asılacaktır.

Alanda bulunan herkes için fiziksel mesafenin en az 1,5 metre olması için anonslar yapılacaktır.

Yarış öncesinde esnasında ve sonrasında kapsamlı dezenfektan ve temizlik işlemleri düzenli olarak yapılacaktır.

Tüm sporcular, görevliler ve personel virüs ve bakterilerin bulaşmasını önlemek için kendi su şişelerine sahip olacaktır.

START ve CALL ROOM

Sosyal mesafe işaretleri, sosyal mesafe görevlileri, temizlik ve hijyen ekibi bulundurulacaktır.

Yol yarışlarında sporcular sosyal mesafe gereği yolda bulunan şeritlere ve yol kenarlarına bir kişi düşecek şekilde dizilmesi sağlanacaktır.

Sporcular arasındaki sosyal mesafe 1,5M olacaktır.

Pace Kapısı ve Pacer (Tavşan Atlet) uygulaması yapılmayacaktır.

Call Room; 197M x 9M : 1.773 metrekare

Dizilim : Yan yana 4 kişi tek hat arka arkaya 125 hat : 500 kişi

Mesafe : 3M X 1,5M : kişi başı 4,5 metrekare

(yan yana dizilim sayıları start genişliğine göre değişiklik gösterebilir.)

Start alanı; 197M x 9M : 1.773 metrekare

Dizilim : Yan yana 4 kişi tek hat arka arkaya 125 hat : 500 kişi

Mesafe : 3M X 1,5M : kişi başı 4,5 metrekare

Her 4 sporcu 5 saniye de bir start alacaktır.

500 kişinin start alması ortalama; 125 hat X 5sn : 10dk

Zaman kaybına uğramamak için call oom da sırasını bekleyen sporcular start verilirken 500 sporcunun yerini aynı paralellikte ilerleyerek dolduracaklardır.

Parkurda sporcular start alana kadar maskelerini takmak zorundadırlar. Start verildikten sonra birinci maske çıkartma alanı 50M, ikinci ise 200M sonra yolun sağında ve solunda 5’er adet 5’er metre arayla konuşlanacaktır.

PARKUR

Yenikapı – Altunizade – Balat – Yenikapı  güzergahında koşulacak olan yarı maratonda bu sene 42K ve 15 sporcuları ter dökecektir. Pandemi önlemleri gereğince sporcular bu sene yaşayacağı deneyimin en başında; Yarış esnasında parkurda belirli aralıklarla koşarken birbirlerini geçecek sporcular tempolu ve yavaş koşan yolun her zaman sağından koşarken, diğeri sporcu ise yolun en solundan koşarak geçeceği sporcu ile arasına yol genişliği kadar mesafe koyacaktır.          

Parkurda su ve dinlenme istasyonları belli aralıklarla konuşlandırılacak. Daha önce yan yana duran masalar birbirinden 1’er metre arayla dizilecektir.

Su istasyonları uzunluğu iki katına çıkartılacaktır.

Su şişeleri ise masalarda bir sporcunun su alırken diğerine temas etmeyeceği şekilde belirli aralıklarla konulacaktır.

Katılımcılara verilen su şişesi temiz ve ele değmeden servis edilecektir.

Su şişelerinin paylaşılmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Bardak kullanılmayacaktır.

Hakem sayısı ve görevli sayısı minimum düzeyde tutulacaktır.

Parkur görevlilerine sosyal mesafe uyarısı ile ilgili bilgilendirme yapılacak/eğitim verilecektir.

Parkurda pandemi sebebiyle 8 otobüs yarışı terk eden sporcular için yerini alırken bir otobüs de son sporcunun ardından toplama işlemi gerçekleştirecektir.    

Sporcu toplama otobüs sayısı her 500 kişi için 1 adet olacaktır.

Parkurda son sporcunun startı verildikten sonra parkurun açık olma süresi +3,5 saat olarak belirlenmiştir.

Parkurda sporcular start alana kadar maskelerini takmak zorundadırlar. Start verildikten sonra birinci maske çıkartma alanı 50M metre sonra yolun sağında ve solunda 5’er adet 5’er metre arayla konuşlanacak, ikinci maske çıkartma alanı ise starttan 200 metre sonra yolun sağında ve solunda 5’er adet 5’er metre arayla konuşlanacaktır.

START ALANI

Yenikapı Miting Alanında bulunan Yenikapı otobüs durağı önünden başlayacaktır. 

41.001534, 28.949127, Kenndy Caddesi Yenikapı.

START

Pandemi kuralları gereği 5.000(42K) + 3.000 (15K) sporcunun koşulmasına izin verilen yarışta, start alanına her 10 dakikada bir sadece 500 kişi alınacaktır. Bu 500 kişiden her 5 saniyede bir sadece 4 veya 6 kişi start alacaktır. Yarışın bu seneki planlamasında zaman kısıtlaması maraton için 6 saatten 6,5 saate, 15K için ise 2,25 saate çıkarılmıştır.

FINISH

Start ve finish çizgisinin aynı olduğu yarışta bu sene sporcular yarışı tamamladıklarında sonra sadece sağlık çadırları ile karşılaşacaklardır. Sporculara alması gereken tüm finish paketleri finish çizgisini geçtikten sonra etkinlik alanın girişinde dağıtılacaktır. Madalya ve benzeri hediyeler paket içerisinde yer alacaktır.

Sporcuların yarış sonrası en çok ihtiyaç duydukları “su” çadırları ise belirli aralıklarla ve dağılmış bir şekilde etkinlik alanında konuşlandırılacaktır. (Bir veya birden fazla çadır olabilir.)

Maske ve hijyen önlemleri yarış bitişinde de devam edecek; tüm sporculara maske dağıtımı yapılacaktır.

Alanda; Temizlik ve hijyen ekibi bulundurulacaktır.

Finish de sadece Sedye çadırı olacak ve sedye aralıkları 1,5m olacaktır.

Sporcu/Gıda kitleri etkinlik alanına yakın bir mesafede verilecek finishten mümkün olduğunca uzak olacaktır.

Madalya, gıda kitinin içinde dağıtılacaktır.

Çip toplama görevli personel tarafından yapılmayacak; Sporcular çip toplama kutularına çipleri kendileri bırakacaklardır.

Dinlenme istasyonları alan içinde olacak; Dinlenme alanı ve etkinlik alanlarının tamamı sosyal mesafe işaretleri ile belirlenmiş olacaktır.

Sporcular, yarışa yakınlarını getiremeyeceklerdir.

SPONSORLARIMIZ

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nun gerçekleşmesi ve geliştirilmesi için
bizimle birlikte koşan sponsorlarımız

©2020 – İBB GENÇLİK VE SPOR MÜDÜRLÜĞÜ – HER HAKKI SAKLIDIR