N Kolay İstanbul Yarı Maratonu

04 Nisan 2021

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu 4 Nisan 2021 tarihinde start alıyor! Yaklaşan tarihle birlikte yarı maraton hazırlık çalışmaları da hız kazanırken koşucu kotası her geçen gün doluyor.
Koşucularına benzersiz fırsatlar sunan N Kolay İstanbul Maratonu, son yarışmacılarını çağırıyor…

Pandemide koşma konusunda deneyimli bir organizasyon…
2020 yılında pandemi önlemleri altında başarıyla koşulan yarı maraton, yarışların durduğu bir yılda dünya atletizm camiasına örnek teşkil ederken, bu büyük organizasyonda koşmayı planlayan koşucularına ise güven aşıladı. Pandemi şartları altında yarış düzenleme konusunda da deneyim kazanan Spor İstanbul, Yeni Normal Dönemde İstanbul’u önemli spor etkinliklerinden mahrum etmemek konusunda kararlı!

Tarihi Yarımada Parkuru
21K koşmak için biçilmiş kaftan… Rakım farkı olmayan bu parkur atletlere en iyi derecelerini yapmak için eşsiz bir fırsat sunuyor. Ama bu parkuru eşsiz yapan özelliği sadece bu değil: Bir tarafı Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç manzarası, diğer tarafı ise 8.000 yıllık geçmişe uzanan bir tarihi doku ile çevrelenmiş Tarihi Yarımada Parkuru, koşuculara yarışın tadını çıkarmaktan başka seçenek tanımıyor.

Etkinlik Kapsamında Sunulan Hizmetler

1. Zaman ölçüm hizmeti

2. Yarış Paketi (göğüs numarası ve elektronik çip)

3. Sporcu çantası

4. Tişört 

5. Madalya

6. Sertifika

7. Parkur üzerinde yer alan su ve beslenme istasyonları

8. Yarış sonrası gıda paketi

9. Fotoğraf hizmeti

KAYIT

Kayıt Dönemleri ve Katılım Ücretleri

1. Kayıt dönemi : 16 Kasım – 31 Aralık, 80 TL

2. Kayıt dönemi : 1-31 Ocak, 100 TL

3. Kayıt dönemi : 1-22 Şubat, 120 TL

Nasıl Kayıt Olurum?

  • https://event.spor.istanbul/ kayıt sayfasına gelerek ilk kez koşacaklar için “Üye Ol” bölümü doldurunuz.
  • Üye olan koşucular ise kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yaparak formu doldurunuz.
  • Doldurduğunuz formun altında yer alan “Kayıt ol” butonuna tıklayın ve açılacak olan sayfada kredi kartı bilgilerinizi yazıp ödeme işleminizi gerçekleştirin.
  • Kayıt Sorgulama sayfasında “Tebrikler! Yarışa Kaydınız Başarıyla Tamamlanmıştır.” bilgilendirmesini okuduğunuzdan emin olun.

ÖNEMLİ BİLGİ:

Kayıt işleminiz sonrasında onay için tarafınıza e-posta ya da telefon ile herhangi bir bilgilendirme yapılmayacaktır.

Kayıt Sorgulama sayfasından “Tebrikler! Yarışa Kaydınız Başarıyla Tamamlanmıştır.” yazısını okuyan katılımcıların kayıt işlemi tamamlanmıştır.

Kayıt işlemini tamamlamış olan katılımcılar yarışta kullanacakları malzemeleri (yarış kitlerini) almak için e-mail, www.istanbulyarimaratonu.com ve sosyal medya kanallarımızdan açıklanacak gün ve saatler için Kit Randevusu alarak teslim alabilirler.

Kategori Değişikliği

Kategori değişikliği için son tarih yakın zamanda burada duyurulacaktır. 

Yaş Sınırı

5 Nisan 2021 tarihi itibari ile 16 yaşını doldurmuş tüm koşucular N Kolay İstanbul Yarı Maratonuna katılabilmektedir.

05 Nisan 2005 ve öncesi doğumlular hemen kaydını oluşturabilir.

ÖDÜLLER

Madalya

Yarışı 3.00 saatlik zaman sınırı içerisinde tamamlayan tüm koşuculara finiş noktasında madalya takdim edilir.

Zaman sınırından sonra yarışı bitiren katılımcılar madalya hakkını kaybederler.

Kupa ve Ödüller

Genel Sıralamada dereceye girenlere kupaları yarış sonrasında (finiş noktasında) düzenlenecek ödül töreninde verilecektir.

YARIŞ KİTİ

Yarış Kiti Dağıtımı

Çok yakında detaylı bilgi sayfamızdan duyurulacaktır.

Elektronik Zamanlama Çipi

Yarış Kiti Dağıtım alanından yarışa kayıt olan tüm katılımcılara, yarış esnasında derecelerini ölçecek, Geri Dönüşüm özelliğine sahip, Elektronik Zamanlama Çipi verilecektir.

Yarış günü yarış kitleri içinde dağıtılan çipinizi takmayı unutmayın, yarış esnasında ayakkabınızdan çıkarmayınız. Çipsiz koşan yarışçıların dereceleri ölçümlenememektedir.

Çipiniz sizin kimlik bilgilerinizle tanımlanması sebebiyle diğer koşucularla çipinizi değiştirmemenizi önemle belirtiriz.

Finiş çizgisini ikinci kez geçmeyin ya da parkurun herhangi bir yerine tekrar girmeyin.

Yarış Tişörtü

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu tişört temini, organizasyonun büyük ölçekli olması ve üretim süreçleri sebebi ile henüz kayıtlar devam ederken sağlanmaktadır. Kayıt esnasında bahsedilen nedenlerle katılımcılardan beden bilgisi alınmamaktadır.

Kit dağıtımı ile ilgili detaylı bilgiler çok yakında kayıt olan koşucuların e-posta adreslerine, www.istanbulyarimaratonu.com sitesinde ve sosyal medya kanallarımızda yayınlanacaktır.

Çip Kullanım Videosu

Çipi ayakkabınıza nasıl bağlamanız gerektiğine dair videomuz için lütfen linke tıklayınız; 

 

Genel sıralama ödülleri (elit atletler) tabanca zamanına göre verilecektir. Tüm yaş grubu ve diğer ödüller çip ölçümü zamanlarına göre verilecektir. Başlangıç noktasındaki konumunuzun, start çizgisinin ne kadar gerisinde olduğu, ölçümünüzü etkilememektedir. Yarış zamanınız,  çip halısından geçtiğiniz andan itibaren ölçülmeye başlanmaktadır.

Göğüs Yarış Numarası

Katılımcılar Göğüs Numaralarını kit dağıtım esanasında alacaktır. Göğüs Numaranız kitinizi teslim alacağınız esnada belirlenecektir

Aldığınız göğüs numarası sadece size ve N Kolay İstanbul Yarı Maratonu organizasyonuna özeldir. Bu numarayı kopyalamayın ya da başka katılımcılarla değiştirmeyin.

Göğüs numaranızı bir başkasına vermeniz ya da değiştirmeniz halinde yarış kurallarını ihlal etmiş olacağınızdan dereceniz geçersiz sayılacaktır.

DİKKAT: Göğüs numarasının bir başka koşucuya verilmesi/değiştirilmesi N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’na yeteri kadar hazırlanmamış bu kişinin sağlığını tehlikeye düşürebilir.

Eşya çadırına çantanızı bırakabilmek için göğüs numaranızı göstermeniz gerekmektedir.

Yarış süresince göğüs numaranız göğsünüzde takılı kalmalıdır.

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nun resmi fotoğrafçılarının fotoğrafınızı çekebilmesi ve fotoğraflarınıza ulaşabilmeniz için göğüs numaranızı görünür bir şekilde takmalısınız.

Göğüs numaranızla birlikte teslim edilen ve koşu sürenizi ölçmeye yarayan zamanlama çipini yarışa başlamadan takmayı unutmayın.

Herhangi bir sağlık sorununda size daha hızlı müdahale edilebilmesi için lütfen göğüs numaranızın arkasında sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurun.

YARIŞ GÜNÜ

Yarış Günü Programı

Yakın zamanda burada duyurulacaktır.

Yarış Zaman Sınırı

Yarı Maraton ve koşucuları için zaman sınırı 3 saattir.

Saat 12.00 itibari ile tüm parkur trafiğe açılır, halen parkurda bulunan koşucular kaldırımdan koşmaya devam edebilirler.

Tüm koşucularımızın bilgisine:

​Parkur üzerindeki noktalar kademeli olarak trafiğe açılacaktır. 3 saatlik  zaman sınırından sonra yarışı tamamlayan koşucular tasnife giremez, sertifika ve madalya için herhangi bir hak iddia edemez.

Pace Kapıları ve Tempocu Atletler

Kayıt esnasında sporcularımızdan hedef bitirme süresi istenmektedir. Bu bilgi aracılığı ile sporcularımıza verilecek göğüs numaralarında sporcumuzun hangi pace kapısından yarış alanına girmesi gerektiği bildirilecektir. Her sporcu göğüs numarasında belirtilen kapıdan yarış alanına girmelidir. Farklı bir kapıdan yarış alanına girilmesine izin verilmeyecektir. Örnek; Göğüs numarasında ‘’A’’ kapısından gireceği kendisine bildirilen sporcu B kapısından yarış alanına giremeyecektir.

Tempocu atletler sabah saat 08:30 gibi başlangıç noktasında bitirme hedeflerine göre sıraya girerler. Yarı Maraton startında bu atletler hazır bulunacaktır. Hedef derecenize göre tempocu atlet ile yarışa başlamanız, yarış sürenizi kontrol altında tutmanızı sağlayacaktır.  

Saat ve Km. İşaretleri

Dijital saatler, yarı maraton koşusu boyunca, 5., 10., 15. 20. ve 21. kilometrelerde koşucuların derecelerini belirleyecektir. Buna ek olarak, her bir kilometrede rahat görünür şekilde kilometre işaretleri hazır bulunacaktır.

Yön Çizgisi

Her kategori, göğüs numaranızın rengi ile aynı renkte yönlü çizgi ile yol boyunca çizilidir. Yarı Maraton yön çizgisi kırmızı, 10K’nın ise yeşildir. Parkur boyunca koştuğunuz kategorinin renk işaretlerini izleyin. Örneğin: yarı maraton koşuyorsanız, kırmızı renkli göğüs numaranız olacak ve parkurdaki kırmızı renkli yol çizgisini izleyeceksiniz.

Su ve Sünger İstasyonları

Su/sünger ve yenilenme istasyonları start/finiş noktası ve 5K’den sonra her 2,5K’de bir konumlanmaktadır.

Tuvaletler

Parkur üzerinde çeşitli noktalarda kamusal ve portatif tuvaletler hazır bulunacaktır Tuvalet noktaları, koşucuların kolay ulaşabilmesi için  işaretlerle gösteriliyor olacaktır.

Eşya Çadırı

Yarı Maraton Fuarı’nda size kişisel resmi yarış çantanız ayrıca verilecektir. Lütfen eşya çanta numaranızın arkasında istenen bilgileri doldurun ve çantanıza takın. Numaralık yarıştan önce çantanıza takılı olmalıdır. Çanta teslimi yapmayacaksanız lütfen bu numarayı kullanmayın.

Emanet Eşya Çadırlarına sadece organizasyon komitesi tarafından sporculara verilen çantalar kabul edilir, haricindeki çanta, poşet ve eşyalar güvenlik tedbirleri gerekçesi ile hiçbir şekilde kabul edilmez.

Yarış Çantaları Güvenlik Kontrolü

Güvenlik tedbirleri kapsamında, güvenlik görevlileri tarafından tüm çantalar metal detektörlerle kontrol edilecektir. Lütfen görevlilerin uyarılarına uyunuz.

ÖNEMLİ BİLGİLER

Sağlıkla İlgili Öneriler

Yarış öncesi mutlaka muayene olunuz.

Solunum yolları ve kalp hastalıkları olanlar yarışa katılmamalıdırlar.

Yarışa uykunuzu almış olarak ve dinlenmiş bir şekilde katılmalısınız.

Yarış sabahı kahvaltınızı erken yaparak, alkollü ve asitli içeceklerden kaçınınız.

Spor ayakkabınızı mutlaka çorapla giyiniz.

Ayak parmaklarınıza süreceğiniz krem, yarış sonrasında oluşabilecek yaraları önleyecektir.

Yarış esnasında oluşan bir sağlık problemi için yarışı terk ederek, sağlık görevlilerinden yardım isteyiniz.

Önemli Bilgi: 

Son zamanlarda bir soğuk algınlığı, grip geçirmişseniz ya da ateşli hastalık geçirdiyseniz, kustuysanız veya göğüs ağrısı yaşadıysanız veya zayıflayıp kendinizi iyi hissetmiyorsanız yarışa katılmayınız. Yarış günü ciddi bir risk ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir durumda İstanbul Yarı Maratonu’nun gelecek yıl yine düzenleneceğini düşünerek, önümüzdeki yıl yeniden katılmayı tercih ediniz.

Yarışı Bırakan Koşucular İçin Toplama Otobüsleri Kalkış Noktaları

Yarı maratonu bırakan ve finiş noktasına gitmek isteyen koşucular için parkurun: 13, 15 ve 17. Km’lerinde 3 adet toplama otobüsü hazır bulunacaktır.

Organizasyona İlişkin Sınırlamalar

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu bir koşu organizasyonu olup, bisiklet, motosiklet, paten ya da herhangi bir başka tekerlekli ya da tekerleksiz araçla ve her türlü hayvan ile yarışa katılıma izin verilmez. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu tür araçlarla yapılan sporlar için farklı yarışmalar ve etkinlikler düzenlemektedir. Katılımcıların, organizasyona uygun spor giysilerle gelmeleri gerekmektedir.

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nun her hangi bir kategorisine kayıt yaptırmış bütün koşucuların, sponsor firmaların eşantiyon olarak dağıttığı tişört, balon, bayrak vs… gibi görseller dışında herhangi bir markayı, derneği, örgütü, oluşumu temsil edecek tarzda görselleri, koşu alanına sokması, teşhir etmesi kesinlikle yasaktır. Bu tür davranışları tespit edilen şahıslar ve kurumlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Tekerlekli Sandalye Tasnifi Var Mı?

Yarışmamızda Tekerlekli Sandalyenin hiçbir sınıfında tasnifimiz bulunmamaktadır.

BLOG

Tarihi Yarımada Parkuru Nasıl Ölçüldü?

Tarihi Yarımada Parkuru Nasıl Ölçüldü?

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu Tarihi Yarımada parkurunun ölçümlerini 16 Ocak tarihinde Dünya Atletizm Birliği (eski adıyla IAAF) tarafından belirlenen kriterlere göre tamamladık. Yani, parkur 2020 yılına göre küçük bir değişiklikle yarışa hazır! Parkurda “küçük bir...

Koşu İçin Isınma ve Soğuma Nasıl Olmalı?

Koşu İçin Isınma ve Soğuma Nasıl Olmalı?

 Isınmanın amacı vücut ısısını, solunum hızını ve kalp atım hızını kademeli olarak artırarak vücudu koşuya hazırlamaktır. Koşudan önce yeterli ısınma yapılması erken yorulmaya neden olabilecek nedenleri ortadan kaldırarak performansın artmasını sağlar. Ayrıca vücut...

Koşu Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Koşu Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Özellikle sıcak havalarda koşarken terle birlikte vücuttaki sıvı oranı azalır. Önemli olan koşu öncesi esnası ve sonrasında yeterli miktarda sıvı almaktır. Genel bir öneri olarak koşuya başlamadan önce 250 ml sıvı alınmalı veya vücut ağırğılınızı baz alarak kilo...

Yarı Maraton İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Yarı Maraton İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Koşmak, hiçbir ekipman gerektirmeyen ve en ulaşılabilir sporlardan biridir. Ancak tercih ettiğiniz kıyafetler ve özellikle aykkabılarınızı koşu performansınızı direkt etkileyebilceği için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Tişört seçimi yaparken teri emmeyen...

Tarihi Yarımada’da Koşmak

Tarihi Yarımada’da Koşmak

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu parkurunu biraz daha yakından incelersek neredeyse her kilometre içinde eşsiz bir tarihin yer aldığını görürüz.
Koşucular 3 büyük imparatorluğa başkent olmuş bu şehri en iyi hissedebilecekleri güzergâhta yaklaşık 3 saat içinde binlerce yıllık tarihin içinde koşma ayrıcalığını yaşıyor.

Yardımseverlik Koşusu ile Toplanan Bağışlar

Yardımseverlik Koşusu ile Toplanan Bağışlar

Yardımseverlik koşusu, tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarını (STK) desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme yöntemidir. Spor İstanbul'un Sosyal Sorumluluk Partneri Adım Adım'ın çatısı altındaki STK'ların projeleri için 2008 yılından beri İstanbul...

SPONSORLARIMIZ

İstanbul Yarı Maratonu’nun gerçekleşmesi ve geliştirilmesi için bizimle birlikte koşan sponsorlarımız