N Kolay İstanbul Sanal Yarı Maratonu

04 Nisan 2021

SIKÇA SORULAR SORULAR

2020’de koşu etkinliklerimizin organizasyonu hayal ettiğimiz gibi gitmedi. Yeni normal döneme geçiş sürecinde yarı maraton organizasyonunu iptal etmek yerine tüm tedbirleri alarak sembolik sayıda koşucuyla parkura çıkıp koşmak istedik. Ancak yarı maratonu limitli sayıda koşucu ile koşmak içimize sinmedi ve her koşucunun kendi parkurunu seçeceği, kendi önlemini alarak koşacağı sanal yarı maratonu düzenleme kararı aldık. Türkiye’de ilk defa İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maraton kapsamında ister 10K ister 21K koşabilir, bu heyecana dilediğiniz yerden ortak olabilirsiniz.

Pandemi döneminde, koşu esnasında dikkat etmem gereken kurallar nelerdir?

Koşu alanına maskeniz ile gitmenizi, birlikte vakit geçirmediğiniz kişilerle temas etmemeye özen göstermenizi, el hijyeninize dikkat etmenizi özellikle istiyoruz. Yarışa katılım öncesinde kendinizi dinlemeli, herhangi, bir hastalık belirtisi bulunması halinde parkura çıkmamalısınız. Kişisel eşyalarınızı kimseyle paylaşmamalı ve tıbbi atıklarınızı koşu parkurunuzda bırakmamalısınız.

Maske ile mi koşmalıyım?
Hedefinizi yürüyerek tamamlamak istemeniz halinde maske takma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Koşarken ağız ve burunla etkili nefes alıp verebiliyor olmanız çok önemlidir. Koşu alanına mutlaka maskeniz ile gidiyor olmakla birlikte Sağlık Bakanlığınca yayımlanan Bilimsel Danışma Kurulu Çalışması’nda koşanlar için maske takma zorunluluğu olmadığı açıkça belirtilmiştir.
Koşuyu tek seferde mi bitirmeliyim?

Parkurda yerinizi aldığınız anda kişisel kodunuzla uygulama üzerinden giriş sağladığınızda koşunuz aktif olarak start alacaktır. Koşu esnasında ufak ihtiyaç molaları verebilirsiniz fakat koşunuza başladığınız an itibariyle belirlediğiniz parkuru tamamlamanız gerekmektedir.

Sanal Koşu dereceleri nasıl belirlenecek? Bu bir yarış mı?

Bu bir yarış değil. Fiziksel koşu parkurunda yer almak istemeyen sporcularımız için sunduğumuz B planı 🙂 Sanal Koşu parkurunuzda start verdiğiniz an itibariyle uygulama üzerinden ölçümünüz başlayacak ve parkuru tamamladığınız an “Spor İstanbul’la Paylaş” butonu ile dereceniz otomatik olarak bizlere iletilecek.

Sanal Koşuya nasıl kayıt olabilirim?

Sanal Koşu sayfamızdaki detayları inceleyip, event.spor.istanbul etkinlik kayıt sayfamız üzerinden online olarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Etkinlik detayları ile ilgili ileteceğimiz mailleri takip etmeyi unutmayın.

İstanbul Yarı Maratonu için kayıtlı değilim. Sanal Koşu için kayıt olabilir miyim?

Türkiye’de ilk defa İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maraton kapsamında ister 10K ister 21K kategorisinde koşabilir, bu heyecana dilediğiniz yerden ortak olabilirsiniz.

Koşumu ne kadar sürede tamamlayabilirim?

Bu bir yarış değil. İstanbul Yarı Maratonu kapsamında koşulacak olan sanal yarı maratonda kendi parkurunuzu belirleyerek ister 10K ister 21K kategorisinde süre sınırlaması olmadan koşunuzu tamamlayabilirsiniz.

Koşu esnasında GPS sinyalimin kesilmesi durumunda ne yapmalıyım?

Telefonunuzun çektiği bir yere geçerek, app’i kapatıp yeniden açmalısınız. Ancak baştan koşmaya başlamanız gerekecek.

Koşu esnasında şarjımın bitmesi durumunda kayıt hakkım iptal mi olacak?

Kayıt hakkınız iptal olmayacak. Ancak telefonunuzu şarj ettikten sonra, app’i tekrar açtığınızda koşunuz baştan başlayacaktır. Lütfen bu sorunu yaşamamak için telefonunuzun şarjını tamamen dolu hale getirdikten sonra koşuya başlayın.

Koşu esnasında mesafem/sürem ilerlemiyor ya da doğru ölçüm yapmıyor. Ne yapmalıyım?

Telefonunuzun çektiği bir yere geçerek, app’i kapatıp yeniden açmalısınız. Ancak baştan koşmaya başlamanız gerekecek.

Koşu sonrası ödülleriniz/hediyeleriniz olacak mı?

Koşusunu tamamlayan koşucularımıza sponsorlarımızdan sürpriz hediye çekleri verilecektir.

Sanal Koşu için 21K’ya kayıt oldum, kategori değişikliği yapabilir miyim?

İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maraton kapsamında 10K ve 21K seçenekleri sunulmaktadır. Kayıt olurken belirlediğiniz koşu kategorinizi yalnızca mesafe bazında 10.09.2020 23:59’a kadar değiştirebilirsiniz.

Sanal Koşu için önereceğiniz parkurlar var mı?

Rakım açısından en iyi performansınızı sergileyebileceğiniz Türkiye genelinde ideal parkur önerilerini sizin için çalıştık. Ancak bu alanlarda çok sayıda koşucuyu bir araya getirip kalabalık yaratmamak için parkur önerilerimizi sizinle paylaşmama kararı aldık.

Sanal Koşumu evde tamamlayabilir miyim?

İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maratonu, kendi parkurunuzu belirleyerek katılabileceğiniz açık alan aktivitesidir. Uygulama üzerinden konum ölçümlerinin yapılamamasından dolayı koşu bandı ve ev ortamı kabul edilmemektedir.

Göğüs numaram olacak mı?

İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maratonda işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için kayıt sistemi üzerinden size iletilecek olan kişisel ID’niz olacaktır.

10K koşusuna başladım ve devam edebileceğimi düşündüm. Koşu esnasında uygulama üzerinden hedefimi yükseltebilir miyim?

Kategori değişiklikleri 10.09.2020 23:59’a kadar yapılabilmekte, koşu startınızı vermeniz halinde değişiklik yapılamamaktadır.

Sanal Koşu hedefimi tamamladığımda madalya alacak mıyım?

Türkiye’nin her yerinden katılan koşucularımız, kayıt ekranlarında seçtikleri bayisinden hem tshirt hem de madalyasını teslim alacaklar, yurt dışından katılan koşucularımıza kayıtlı mail adresleri aracılığıyla dijital madalya gönderilecek

Parkur koştuğumda mı oluşacak? Uygulama üzerinden parkur oluşturarak alan belirleyebilir miyim?

Koşmaktan en çok keyif aldığınız ve içten içe sahiplendiğiniz koşu güzergahında yarı maratonu sanal olarak koşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sanal koşu uygulamasını açarak 19-20 Eylül tarihleri arasında dilediğiniz zaman aralığında, dilediğiniz yerde koşunuzu tamamlamak. Kısacası, koştuğunuz güzergahın tamamı sizin parkurunuzu oluşturuyor.

Sanal Koşuda Yardımseverlik koşusu yapabiliyor muyum?

Adım Adım işbirliği ile yardımseverlik koşusu olarak hayata geçirdiğimiz sanal yarı maraton ile siz de dilediğiniz STK için bağış toplayabilir, kalbinizi ısıtan veya çözülmesini arzu ettiğiniz sosyal bir konuya dikkat çekerek farkındalık yaratabilirsiniz. ipk.adimadim.org web sitesini ziyaret ederek profilinizi oluşturabilir ve bir STK seçerek kampanyanızı oluşturabilirsiniz.

Fiziksel Koşu için 21K kategorisine kayıtlıyım. Sanal Koşu için de kayıt olabilir miyim?

Türkiye’de ilk defa İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maraton heyecanına, Vodafone İstanbul Yarı Maratonu parkurundan eş zamanlı olarak katılım sağlayabilirsiniz.

Madalyamı, tişörtümü ne zaman ve nereden teslim alacağım?

Tişört alabilmek için kayıt sırasında tişört seçeneğini seçerek ödemesini gerçekleştirmiş olmanız gerekir. Madalya ve tişörtünüzü, event.spor.istanbul kayıt ekranınızda yer alan, seçeceğiniz mağazasından 16, 17 ve 18 Eylül tarihlerinde kimliğinizi göstererek teslim alabilirsiniz.

Sanal koşu tişörtümün arkasında yer alan, parkurumun yazılı olacağı alanı nasıl dolduracağım?

Sanal koşu tişörtlerinin arkasında her koşucunun kendi koşacağı parkurun ismini kendi el yazısıyla, istediği kalemle, istediği şekilde yazabileceği bir alan mevcuttur. Bu konuda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Sanal koşumu yürüyerek tamamlayabilir miyim?

Sanal Koşu için belirlediğiniz parkurunuzu koşarak ya da yürüyerek tamamlayabilirsiniz. Uygulama üzerinden yürüyüş esnasında da ölçümünüz yapılmaya devam edecektir.

Sanal Koşu kitimi yerime başkası teslim alabilir mi?

Evet. Tişörtünüzü kayıt sırasında adresiniz doğrultusunda seçeceğiniz Vodafone bayisinden bir yakınınız aracılığıyla temin edebilirsiniz. Yakınınızın seçtiğiniz mağazasından tişörtünüzü teslim alabilmesi için kimlik fotokopinizi göstermesi gerekecektir.

Engelliyim, koşuya katılabilir miyim?

Türkiye’de ilk defa İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maratonuna katılarak belirlediğiniz parkurda koşu heyecanına ortak olabilirsiniz.

Koşu bandında koşabilir miyim?

Uygulamanın mesafenizi GPS ile takip edebilmesi için akıllı telefonunuzla açık alanda koşmanız gerekmektedir.

Grup halinde koşabilir miyiz?

Sanal Koşu’nun düzenlenmesinin birincil sebebi tüm koşucularımızın sosyal mesafe kurallarına uyabilmesine olanak sağlamaktır. Bununla birlikte, birçok kişinin birlikte hareket etmeyi sevdiğini biliyoruz. COVID-19 sosyal mesafe gereksinimlerine uyulmasına ve daha öncesinde temas halinde bulunduğunuz kişiler ile birlikte hareket etmeye dikkat ediniz.

Yardımseverlik Koşusu için nasıl bağış toplayabilirim?

Adım Adım işbirliği ile yardımseverlik koşusu olarak hayata geçirdiğimiz sanal yarı maraton ile siz de dilediğiniz STK için bağış toplayabilir, kalbinizi ısıtan veya çözülmesini arzu ettiğiniz sosyal bir konuya dikkat çekerek farkındalık yaratabilirsiniz. Detaylı bilgi için İyilik Peşinde Koş sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kayıt ücreti olacak mı?

Sanal Koşu ücretli bir koşudur. Ücretlendirmesi ile ilgili tüm detaylar web sitemizde paylaşılmıştır.

Sanal Koşunun resmi dereceleri açıklanacak mı?

Sanal Koşu bir yarış değil yine de kişisel parkurları ve derecelerini bizler de merak etmekteyiz. Koşu tamamlandıktan kısa bir süre sonra derecelere web sitemiz aracılığıyla ulaşabileceğiz.

Türkiye’de yaşamıyorum, yine de yarışa katılabilir miyim?

Türkiye’de ilk defa İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maratonu heyecanına ortak olmak isteyen tüm yurtdışı katılımcılarımız event.spor.istanbul adresi üzerinden kayıt olabilir ve katılım sağlayabilirler. Madalya ve sertifikalar dijital ortamda iletilecektir.

SWEATers uygulaması kullanmadan ve kayıt ücreti ödemeden katılabilir miyim?

Türkiye’de ilk defa İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maratonu ücretli bir koşudur.  Koşu sonucu yalnızca 1 Eylül’den itibaren Play Store ve AppStore’dan ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz, Sanal koşu için özel olarak hazırladığımız uygulamamız aracılığıyla otomatik olarak sisteme yüklenecektir.

Kayıt olduğum etkinliğe katılamadım. Yine de madalya/tişört alabilir miyim?

Tişört ve madalyaların teslimi, kayıt ekranınızdan seçeceğiniz mağazasından etkinlik gününden önce (16, 17 ve 18 Eylül tarihlerinde) yapılacaktır. Tişört alabilmek için kayıt sırasında tişört seçeneğini seçerek ödemesini gerçekleştirmiş olmanız gerekir.

SWEATers uygulaması ile koşup, sonuçlarımızı daha sonra mı sisteme yükleyeceğiz?

1 Eylül’den itibaren Play Store ve AppStore‘dan ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz, Sanal koşu için özel olarak hazırladığımız SWEATers uygulamamız aracılığıyla sonuçlarınız koşu bitiminde “Spor İstanbul’la Paylaş” butonuna tıkladığınızda koşu kaydınız otomatik olarak sisteme yüklenecektir.

Kendi rotamızı seçebiliyorsanız, düz bir rotada koşmak tepelik alanlardaki insanlara haksızlık olmaz mı?

Sanal etkinliğin doğası gereği, koşucular farklı mevsimlerde, zaman dilimlerinde, hava koşullarında, yüksekliklerde ve eğimlerde mesafelerini kat edeceklerdir. Hiçbir rota aynı olmamakla birlikte, katılımcılar standart koşu mesafelerinde koşacaklardır. Sanal koşunun sonucunda herhangi bir resmi sıralama listesi yayınlanmayacaktır.

Sanal Koşuyu Nasıl Kazanırım?

Bu bir yarış değil, kaybedeni ve kazananı olmayacaktır. Koşunun birincil amacı “bitirmek”! Özellikle ortak hedef için farklı noktalardan da olsa özlediğimiz birliktelik duygusuyla hareket etmek çok önemli… Türkiye’de ilk defa İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maraton kapsamında ister 10K ister 21K koşabilir, bu heyecana dilediğiniz yerden ortak olabilirsin.

Yurt dışına ve İstanbul dışına tişört madalya gönderimi olacak mı?

Yurt dışına tişört gönderimi yapılmayacaktır. Sanal koşu sonrasında, kayıt sırasında verdiğiniz e-posta adresine dijital madalya gönderimi yapılacaktır. 

 

Sanal Koşuda derecemi sisteme kendim mi yükleyeceğim?

1 Eylül’den itibaren Play Store ve AppStore‘dan ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz, Sanal koşu için özel olarak hazırladığımız uygulamamız aracılığıyla sonuçlarınız koşu bitiminde “Spor İstanbul’la Paylaş” butonuna tıkladığınızda koşu kaydınız otomatik olarak sisteme yüklenecektir.

Event.spor.istanbul’a kayıt olmadan uygulamaya kayıt olup koşabilir miyim?

1 Eylül’den itibaren Play Store ve AppStore‘dan ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz, Sanal koşu için özel olarak hazırlanan adidas destekli SWEATers uygulamamız yalnızca kayıt esnasında size iletilecek olan ID ile aktif olacaktır.

BLOG

Koşu İçin Isınma ve Soğuma Nasıl Olmalı?

Koşu İçin Isınma ve Soğuma Nasıl Olmalı?

 Isınmanın amacı vücut ısısını, solunum hızını ve kalp atım hızını kademeli olarak artırarak vücudu koşuya hazırlamaktır. Koşudan önce yeterli ısınma yapılması erken yorulmaya neden olabilecek nedenleri ortadan kaldırarak performansın artmasını sağlar. Ayrıca vücut...

Koşu Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Koşu Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Özellikle sıcak havalarda koşarken terle birlikte vücuttaki sıvı oranı azalır. Önemli olan koşu öncesi esnası ve sonrasında yeterli miktarda sıvı almaktır. Genel bir öneri olarak koşuya başlamadan önce 250 ml sıvı alınmalı veya vücut ağırğılınızı baz alarak kilo...

Yarı Maraton İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Yarı Maraton İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Koşmak, hiçbir ekipman gerektirmeyen ve en ulaşılabilir sporlardan biridir. Ancak tercih ettiğiniz kıyafetler ve özellikle aykkabılarınızı koşu performansınızı direkt etkileyebilceği için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Tişört seçimi yaparken teri emmeyen...

Tarihi Yarımada’da Koşmak

Tarihi Yarımada’da Koşmak

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu parkurunu biraz daha yakından incelersek neredeyse her kilometre içinde eşsiz bir tarihin yer aldığını görürüz.
Koşucular 3 büyük imparatorluğa başkent olmuş bu şehri en iyi hissedebilecekleri güzergâhta yaklaşık 3 saat içinde binlerce yıllık tarihin içinde koşma ayrıcalığını yaşıyor.

Yardımseverlik Koşusu ile Toplanan Bağışlar

Yardımseverlik Koşusu ile Toplanan Bağışlar

Yardımseverlik koşusu, tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarını (STK) desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme yöntemidir. Spor İstanbul'un Sosyal Sorumluluk Partneri Adım Adım'ın çatısı altındaki STK'ların projeleri için 2008 yılından beri İstanbul...

SPONSORLARIMIZ

İstanbul Yarı Maratonu’nun gerçekleşmesi ve geliştirilmesi için bizimle birlikte koşan sponsorlarımız