N Kolay İstanbul Yarı Maratonu

04 Nisan 2021

İstanbul Yarı Maraton

Paten Yarışları

Yoğun talep üzerine 21K Paten kategorisini yeniden açtık! Tarihi Yarımada parkurunun büyüleyici manzarasında koşulacak İstanbul Yarı Maratonu’nda paten tutkunları da parkurda yerini alacak! Paten kategorisi koşuya ilk başlayıp ve bitiş çizgisine ilk vararak yarı maratonu tamamlayan ilk grup olacak!

*Pandemi dolayısıyla, bu yarışta drafting (sporcuların arka arkaya kayması) yasaktır. Her sporcu kendi başına kaymalıdır. Bu kurala uymayan sporcular diskalifiye edilecektir.

YARIŞ KİTİ

Yarış Kiti Dağıtımı

Kitin Atatürk Kent Ormanı’nda kurduğumuz dağıtım çadırında seni bekliyor! 17, 18 ve 19 Eylül tarihlerinde sana uygun olan saat aralığını seç ve kitini teslim almaya giderken yoğunluğa sebep olamamak için Hayat Eve Sığar uygulamasını indirerek HES kodunu hazırla!

Kitini teslim almak için kayıt olduğun linke tıkla ve randevu al.

Yarış Tişörtü

Yarış tişörtünüz, yarış kitiniz ile birlikte teslim edilecektir. Kayıt esnasında seçtiğiniz tişört bedeni haricinde bir talepte bulunulmamalıdır. 

Elektronik Zamanlama Çipi

Yarış Kiti Dağıtım alanından yarışa kayıt olan tüm katılımcılara, yarış esnasında derecelerini ölçecek, geri dönüşüm özelliğine sahip  bir elektronik zamanlama çipi verilecektir.

Yarış günü yarış kitleri içinde dağıtılan çipinizi ayakkabınıza bağlamayı unutmayın ve yarış esnasında ayakkabınızdan çıkarmayın. Çipsiz koşan yarışçıların dereceleri ölçülememektedir.

Çipiniz sizin kimlik bilgilerinizle eşleştirilmekte olduğu için diğer koşucularla çipinizi değiştirmemenizi önemle belirtiriz.

Start noktasındaki, parkur içerisindeki veya finish çizgisinde bulunan çip halılarından iki kez geçmeyiniz. Bu hareketiniz koşu zamanınızın yanlış ölçülmesine sebep olacaktır.

Koşu bitiminde finish çizgisini geçtikten sonra herhangi bir sebeple parkura geri dönmeyiniz. Bu durumda sistem çipinizi tekrar ölçeceği için koşu zamanlamanız halıdan son geçtiğiniz saate göre tekrar revize edilecektir.

Çip Kullanım Videosu

Çipinizi nasıl kullanmanız gerektiğine dair videomuzu izlemek için lütfen linke tıklayınız;   

 

 

Göğüs Yarış Numarası

Göğüs numaralarının dağıtımı ile ilgili bilgilendirme ilerleyen dönemlerde açıklanacaktır.

Aldığınız göğüs numarası sadece size ve Vodafone İstanbul Yarı Maratonu organizasyonuna özeldir. Bu numarayı kopyalamayın ya da başka katılımcılarla değiştirmeyin.

Göğüs numaranızı bir başkasına vermeniz ya da değiştirmeniz halinde yarış kurallarını ihlal etmiş olacağınızdan dereceniz geçersiz sayılacaktır.

 

DİKKAT: Göğüs numarasının bir başka koşucuya verilmesi/değiştirilmesi her iki sporcunun da diskalifiye olmasına sebep olacaktır.

 

Eşya çadırına çantanızı bırakabilmek için; yarış kiti içerisinde size teslim edilen göğüs numarası ile aynı numarayı taşıyan “çanta etiketinizi” çantanızın önünde bulunan cebe koymayı unutmayınız.

 

Yarış süresince göğüs numaranız göğsünüzde takılı kalmalıdır.

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun resmî fotoğrafçılarının fotoğrafınızı çekebilmesi ve fotoğraflarınıza ulaşabilmeniz için göğüs numaranızı kıyafetinize görünür bir şekilde takmalısınız.

 

Göğüs numaranızla birlikte teslim edilen ve koşu sürenizi ölçmeye yarayan zamanlama çipini yarışa başlamadan takmayı unutmayınız.

Herhangi bir sağlık sorununda size daha hızlı müdahale edilebilmesi için lütfen göğüs numaranızın arkasında sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz.

YARIŞ GÜNÜ

Yarış Günü Programı

07:30 Etkinlik alanına giriş
08.30 Çanta teslimi bitiş saati
08.30–08.40 Isınma alanından start noktasına geçiş
08.45 Elit Atletler yarış startı
09:00-09:40 Yarı Maraton 21K Startları
09:50 Patenli Koşu startı
09:55 21K Şampiyonunun tahmini bitiriş zamanı
11:00 Ödül Töreni
13:00 Organizasyonun sona ermesi

Yarış Zaman Sınırı

Yarı Maraton paten sporcuları için zaman sınırı 1:30 saattir. Saat 12.00 itibari ile tüm parkur trafiğe açılır. Bu esnada parkuru henüz tamamlamamış  olan koşucular kaldırımdan koşmaya devam edebilirler.

Zamanlama

Başlangıç noktasındaki konumunuzun, start çizgisinin ne kadar gerisinde olduğu ölçümünüzü etkilememektedir. Yarış zamanınız,  çip halısından geçtiğiniz andan itibaren ölçülmeye başlanmaktadır.

Yön Çizgisi

Yarı Maraton göğüs numarası eflatun olacak ve parkurdaki kırmızı renkli yol çizgisini izleyeceksiniz.

Saat ve Km. İşaretleri

Dijital saatler, parkur boyunca; 5., 10., 15. 20. ve 21.1 kilometrelerde konumlanarak yarışın kaçıncı dakikasında olunduğunu gösterecektir. Buna ek olarak, her bir kilometrede rahat görünür şekilde kilometre taşları hazır bulunacaktır.

Su ve Sünger İstasyonları
Parkur üzerinde 5, 10, 15 ve 20. km.’lerde su istasyonları bulunacaktır.

Parkur üzerinde çeşitli noktalarda kamusal ve portatif tuvaletler hazır bulunacaktır. Tuvalet noktaları, koşucuların kolay ulaşabilmesi için  parkur boyunca konumlandırılacak yönlendirmeler ile belirtilecektir.

Eşya Çadırı

Yarış paketleriniz 18-19 Eylül tarihlerinde dağıtılacaktır. Çanta etiketinizin arkasında istenen bilgileri doldurun ve çantanıza takın. Göğüs numaranız ile aynı olan çanta etiketinizi yarıştan önce çantanıza takmış olmanız gerekmektedir. Çanta teslimi yapmayacaksanız lütfen bu etiketi kullanmayınız.

Emanet Eşya Çadırlarına sadece organizasyon komitesi tarafından sporculara verilen çantalar kabul edilir, haricindeki çanta, poşet ve eşyalar güvenlik tedbirleri gerekçesi ile kabul edilmez.

Yarış Çantaları Güvenlik Kontrolü

Güvenlik tedbirleri kapsamında, güvenlik görevlileri tarafından tüm çantalar metal detektörlerle kontrol edilecektir. Lütfen görevlilerin uyarılarına uyunuz.

ÖDÜLLER

Madalya

1:30 saatlik zaman sınırı içerisinde yarışı tamamlayan tüm koşuculara finiş noktasında madalya takdim edilir.

Kupa ve Ödüller
Dereceye giren sporculara ödüllerinin nasıl verileceği pandemi kuralları çerçevesinde planlanarak daha sonra ilan edilecektir. 
Kupa ve Ödüller

“Genel Sıralama”da dereceye girenlere kupaları yarış sonrasında (finiş noktasında) düzenlenecek ödül töreninde verilecektir.

İSTANBUL YARI MARATONU
 2020 YILI ÖDÜL ÇİZELGESİ
TEKERLEKLİ PATEN 30 YAŞ ve ÜSTÜ USTALAR (MASTERS)
ERKEKLER KADINLAR
1 500,00 ₺ 1 500,00 ₺
2 400,00 ₺ 2 400,00 ₺
3 300,00 ₺ 3 300,00 ₺
TEKERLEKLİ PATEN 19-29 YAŞ  BÜYÜKLER (SENIORS)
ERKEKLER KADINLAR
1 500,00 ₺ 1 500,00 ₺
2 400,00 ₺ 2 400,00 ₺
3 300,00 ₺ 3 300,00 ₺
TEKERLEKLİ PATEN 17-18 YAŞ GENÇLER (JUNIORS)
ERKEKLER KADINLAR
1 500,00 ₺ 1 500,00 ₺
2 400,00 ₺ 2 400,00 ₺
3 300,00 ₺ 3 300,00 ₺
DİĞER KURALLAR:
1-) Tüm ödüller Kümülatiftir.
2-) Ödüllerden % 0,948 oranında damga vergisi kesilir.
3-) World Athletics kuralları gereğince; doping testi pozitif sonuçlanan sporculara ödül verilmez.
4-)Sporcuların başlangıç  ödülleri ile dereceye giren sporcuların ödülleri noter huzurunda vermiş oldukları hesap numaralarına yatırılacaktır. 

ÖNEMLİ BİLGİLER

Tüm Koşucuların Bilgisine

Parkur üzerindeki noktalar kademeli olarak trafiğe açılacaktır. 1.30 saatlik  zaman sınırını aştıktan sonra yarışı tamamlayan koşucular tasnife giremez, sertifika ve madalya için herhangi bir hak iddia edemez.

Geri Dönüşüm İle Yeşil Maraton’a Katkıda Bulunun

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, bu yıl da “Yeşil Yarı Maraton” konseptinde koşulacak. Bu konsept kapsamında su şişeleri, göğüs numaraları, poşetler, çipler vb. materyaller geri dönüşümlü malzemelerden yapılarak, baskı materyalleri minimum seviyede tutulmaktadır. Geri dönüşüme katkıda bulunmak için lütfen “Zamanlama Çiplerinizi” finiş noktasındaki toplama kutusuna atınız.

Parkurun Trafiğe Açılma Zamanları

5K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

10K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

15K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

20K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

21K saat 12.00’de trafiğe açılacaktır (3.00 saat)

Sağlıkla İlgili Öneriler

Covid-19 tedbirleri kapsamında Paten yarışına katılacak koşucularımızın alması gereken önlemleri en kısa zamanda web sitemizde paylaşıyor olacağız. 

Organizasyona İlişkin Sınırlamalar

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun her hangi bir kategorisine kayıt yaptırmış koşucuların, sponsor firmaların dağıttığı tişört, balon, bayrak vs… gibi görseller dışında herhangi bir markayı, derneği, örgütü, oluşumu temsil edecek materyalleri, koşu alanına sokması ve teşhir etmesi kesinlikle yasaktır. Bu tür davranışları tespit edilen şahıslar ve kurumlar hakkında yasal işlem başlatılır

Tekerlekli Sandalye Tasnifi Var Mı?

Yarışmamızda Tekerlekli Sandalyenin hiçbir sınıfında tasnifimiz bulunmamaktadır.

Yarışı Bırakan Koşucular İçin Otobüs Kalkış Noktaları

Yarı Maraton parkurunda koşuyu bırakmak zorunda kalan/devam edemeyecek durumda olan ve finiş noktasına gitmek isteyen koşucular için parkurun orta noktasından itibaren 3 adet toplama otobüsü hazır bulunacaktır. Otobüslerin kalkış saati 10:45’dir

BLOG

Koşu İçin Isınma ve Soğuma Nasıl Olmalı?

Koşu İçin Isınma ve Soğuma Nasıl Olmalı?

 Isınmanın amacı vücut ısısını, solunum hızını ve kalp atım hızını kademeli olarak artırarak vücudu koşuya hazırlamaktır. Koşudan önce yeterli ısınma yapılması erken yorulmaya neden olabilecek nedenleri ortadan kaldırarak performansın artmasını sağlar. Ayrıca vücut...

Koşu Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Koşu Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Özellikle sıcak havalarda koşarken terle birlikte vücuttaki sıvı oranı azalır. Önemli olan koşu öncesi esnası ve sonrasında yeterli miktarda sıvı almaktır. Genel bir öneri olarak koşuya başlamadan önce 250 ml sıvı alınmalı veya vücut ağırğılınızı baz alarak kilo...

Yarı Maraton İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Yarı Maraton İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Koşmak, hiçbir ekipman gerektirmeyen ve en ulaşılabilir sporlardan biridir. Ancak tercih ettiğiniz kıyafetler ve özellikle aykkabılarınızı koşu performansınızı direkt etkileyebilceği için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Tişört seçimi yaparken teri emmeyen...

Tarihi Yarımada’da Koşmak

Tarihi Yarımada’da Koşmak

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu parkurunu biraz daha yakından incelersek neredeyse her kilometre içinde eşsiz bir tarihin yer aldığını görürüz.
Koşucular 3 büyük imparatorluğa başkent olmuş bu şehri en iyi hissedebilecekleri güzergâhta yaklaşık 3 saat içinde binlerce yıllık tarihin içinde koşma ayrıcalığını yaşıyor.

Yardımseverlik Koşusu ile Toplanan Bağışlar

Yardımseverlik Koşusu ile Toplanan Bağışlar

Yardımseverlik koşusu, tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarını (STK) desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme yöntemidir. Spor İstanbul'un Sosyal Sorumluluk Partneri Adım Adım'ın çatısı altındaki STK'ların projeleri için 2008 yılından beri İstanbul...

SPONSORLARIMIZ

İstanbul Yarı Maratonu’nun gerçekleşmesi ve geliştirilmesi için
bizimle birlikte koşan sponsorlarımız